LM , 05. sep 2012

Na návšteve v Chateau Modra

Prvá písomná zmienka o vinohradníckom remesle rodiny Šebových pochádza z roku 1592. Dokazujú to staré dokumenty, podľa ktorých museli všetci vinohradníci odvádzať mestu dane. Vedľa mena tak mali označenie „vinicola“. Pri Lukášovi Šebovi to nebolo inak. V historických prameňoch rodiny je teda najstarším známym vinohradníkom. Tento obyčaj sa začal v slnečných viniciach Modry.

Silný koreň tradície
Dnešné dúšky z fliaš Chateau Modra, sú plodom jedenástej generácie v rodine. Karol Šebo hrdo rozrozpráva o ich príbehu lásky k vínu. Ako malý býval na Štúrovej ulici v Modre, a detstvo trávil spolu s otcom a bratom vo vinohrade. Obaja bratia sa neskôr vydali po stopách vinohradníctva, no každý zvolil vlastnú cestu. Ako Karol vníma svoj vzťah k remeslu? „Nakoľko som z Modry, je to určitý záväzok pokračovať v tom, a robiť vína tu.“ Jasným príkladom je aj nová kolekcia menom Terroir, s ktorou Chateau Modra prichádza na trh. Kolekcia je založená na typických odrodách ako Rizling vlašský, Frankovka modrá, Veltlín a Rulandské modré rosé. Sú to akostné vína Modranského vinárskeho rajónu, ktoré sa tešia veľkej obľube.

Vína z Chateau Modra

Vína z Chateau Modra

Hranice viníc v „ nedohľadne“
V Modre je výsadba zameraná najmä na odrody tradičné. Vinice sa nachádzajú aj v okolí mesta, ako napríklad vinica Sahara v Pezinku, či ďalšie v blízkych Šenkviciach… Obsiahnutá je takmer celá Malokarpatská oblasť. Najviac viníc je však sústredených na slnečnom juhu. Tu musíme spomenúť Šamorínsky vinohradnícky rajón a Hubice, kde kvitne znamenitá odroda Chardonay. Neďaleko Galantský vinohradnícky rajón a obec Nebojsa s Rulandským šedým, a takto môžeme pokračovať ďalej. Perlou vinohradníckych plôch sú vinice Strekov. V neposlednom rade treba spomenúť zlatom ocenenú Nitriansku vinohradnícku oblasť, kde rastie Tramín červený. Rozsah výsadby je teda skutočne pestrý. Celková výmera viníc Chateau Modra je 780 hektárov, a hrozno ktoré nespracúvajú, prirodzene odpredávajú ďalej.

Vinárstvo roka 2011
Chateau Modra má za sebou celú armádu ocenení. Rok 2003 a ich modranský Rizling rýnsky vybojovali titul svetového Champion du Monde. V roku 2004 s Rizlingom vlašským, získali ako jediné slovenské vinárstvo v dejinách, titul absolútneho šampióna na vínnych trhoch vo Valticiach. Zlato majú aj z kanadského Montrealu. Minulý rok mali 10 ocenených vín na Národnom salóne vín SR, a časopis Vinotéka ich označil titulom Vinárstva roku 2011. Najnovšie potešenie im však prinieslo zlato z Paríža, kde tohto roku zažiarili na Vinalies Paris. Zostáva dodať, len tak ďalej. Kvalita sa cení.


© Mesto Modra
Projekt manažér: Roman Zelenay
Text: Lucia Mandincová
Foto: Lucia Mandincová

www.visitmodra.sk
www.vino.sk

Najčítanejšie články »