MUDr. Martin Mráz , 06. Aug 2008

Opäť kvalitné vína od Petra Podolu

Vinárstvo Petra Podolu z Kopčian pri Holíči je medzi milovníkmi kvalitného vína dobre známe kvalitnými akostnými a prívlastkovými vínami pochádzajúcimi prevažne z honov Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti.

I v tohtoročnej ponuke, ktorá sa práve dostáva na trh, sa je na čo tešiť. Dovedna 20 bielych a 11 červených vín osloví prakticky všetkých milovníkov tohto božského nápoja. Z ponuky mladých bielych mokov aromatického charakteru je skutočne impresívny Irsai Oliver, ročník 2004 zo Strekova (10,8 obj.%).

Tradične omamná aromatika hrozna a štipky čierneho korenia doplnená sviežou lahodnou chuťou osloví predovšetkým dámy. Ďalším z tromfov spoločnosti je Breslava, ročník 2004 z Mužle (11,2 obj.%). Túto bielu slovenskú odrodu okrem Petra Podolu neponúka na trhu prakticky žiaden vinár. Má príjemnú hroznovú vôňu a sviežu chuť s dobrou štruktúrou kyselín na vanilkovom pozadí. Dobrý tip na osvieženie v letnej horúčave. Inou raritou v portfóliu záhoráckeho vinárstva je Sémillon, ročník 2004, z neďalekého Štefanova.

Jeden z posledných vinohradov na Slovensku, kde sa táto stará francúzska odroda ešte pestuje, poskytol v minulom roku krásne víno plné nuans tropického ovocia a banánov, ktoré sú nasledované lahodnou plnoštíhlou chuťou s jemnými ovocno-žihľavinkovými tónmi. Zaujímavé médium pre milovníkov tradičných odrôd. Francúzskou klasikou je neskorý zber Chardonnay, pôvodom z Modry. Vôňa vína je odrodovo typická, krémovo-oriešková. Na podnebí zanecháva toto médium príjemný exotický dojem s dobrou štruktúrou bezcukorného extraktu a príjemnými kyselinkami. Typické Chardonnay poteší všetkých milovníkov tejto populárnej. V skupine bielych vín so zvyškovým cukrom je tohto roku jednoznačne na čele polosuchý Rizling rýnsky s predikátom výber z hrozna. Kvalitnú surovinu pochádzajúcu z južnoslovenskej Mužle výrobca pretavil do nádherného média. Buket je intenzívny, po zrelých banánoch so sladkými stopami hrozienok z botrytického hrozna. Príťažlivá tropická chuť s harmonickou rizlingovou aciditou a príjemným zvyškovým cukrom vytvárajú dojem čarokrásneho média s veľkým potenciálom.

V skupine ľahkých červených médií si pozornosť určite zaslúži mladé Zweigeltrebe, ročník 2004, so strekovským rodokmeňom. Tóny višní vo vôni a horkej čokolády v chuti robia z tohto vína príjemný mok na bežný konzum.

Medzi predikátnymi vínami osloví najmä Frankovka modrá s prívlastkom neskorý zber z Mužle a panenský zber Alibernetu z Rúbane pri Strekove s prívlastkom výber z hrozna. Višňová kôstka vo vôni i v chuti Frankovky je veľmi príjemná. Mladú štruktúru vína vystužuje príjemná kyselinka, dochuť je mäkká, opäť s tónmi višne. Rúbaňský Alibernet, to je iná kapitola. Atramentová farba a ohromný atak žihľavy v bukete sú presne tým, čo od Alibernetu všetci jeho milovníci očakávajú. Chuť je ešte mladá, adstringentná, víno má to najlepšie len pred sebou.

Ročník 2004 teda nesklamal. Zdá sa, že výraznejšie sa darilo predovšetkým bielym muštovým odrodám viniča, no i medzi modrými sa nájdu skutočné skvosty. A u Petra Podolu navyše za príjemnú cenu.

P.S.: Pre záujemcov je v polovici mája pripravená ochutnávka najlepších vín od Petra Podolu z uplynulého ročníka v košickom Klube priateľov vína.

Najčítanejšie články »