TASR , 02. feb 2009

Poklady slovenského Tokaja

Svetoznámu tokajskú vinohradnícku oblasť približuje slovom a obrazom reprezentatívna publikácia Poklady slovenského Tokaja, ktorú uviedli do života v Trebišove.

Knihu od autorskej dvojice Magda Haburová a Tomáš Čižmárik v slovenskom a anglickom jazyku vydalo Združenie pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska. Finančnú dotáciu poskytol Košický samosprávny kraj, ktorý rozvoj tohto regiónu zaradil medzi svoje priority. Autori dva roky fotografovali najkrajšie podzemné a prírodné zákutia slovenského Tokaja na juhu Trebišovského okresu. Medzi svetové unikáty patria historické gazdovské pivnice obrastené ušľachtilou plesňou, kde tokajské víno, známe aj ako kráľ vín a víno kráľov, niekoľko rokov dozrieva v dubových sudoch. Okrem unikátnych pivníc obsahuje vyše 100-stranová plnofarebná publikácia aj výpovede o zvykoch a folklóre v tomto regióne a samotné zákutia viníc.

Portály pivníc a okolie obce Veľká Tŕňa, ktoré približuje kniha, sú zapísané v Registri nehnuteľných kultúrnych pamiatok SR a sú horúcimi adeptmi za Slovensko na zápis do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Vinohradnícka a vinárska oblasť Tokaj sa rozkladá približne na 5500 hektároch na území Maďarska a necelých 1000 ha v okrese Trebišov –  na juhovýchode SR. Na Slovensku je sedem tokajských obcí. Z historického hľadiska je centrom slovenskej tokajskej oblasti obec Malá Tŕňa, kde sa už pred stáročiami pestovalo 2,2 milióna litrov vína ročne a v jej tesnej blízkosti je Veľká Tŕňa, kde ročne v tom čase vyrobili o milión litrov vína menej.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Najčítanejšie články »