Advertoriál, Šimonka Štefan, Basf Slovensko , 20. júla 2016

Praxou osvedčený botryticíd

Nariadenie vlády Slovenskej republiky z 8. apríla 2015 hovorí o pravidlách poskytovania podpory v súvislosti s opatreniami programu rozvoja vidieka.

V § 23 sú presne opísané zásady používania chemických prípravkov, ktoré musia vinohradníci dodržať,  aby dostali platby  na integrovanú produkciu hrozna. Nad touto časťou zákona určite nemálo vinohradníkov krútilo hlavami, lebo počet povolených chemických zásahov na to, aby dopestovali kvalitné a zdravé hrozno vo väčšine ročníkov nepostačuje. Ale keď je to už raz tak, pokúsme sa podľa toho zákona riadiť.

V tomto príspevku sa budem snažiť čo najviac venovať vete už spomínaného zákona:  „Jedenkrát proti plesni sivej a to po 1.auguste“.  Skúsenejší vinohradníci dobre vedia, že jeden zásah proti plesni sivej – botrytíde, v bežných rokoch na to, aby oberali hrozno s prívlastkom určite nestačí. Sú aj takí pestovatelia, ktorí ochranu proti botrytíde považujú za ročníkovú záležitosť. Ja si ale myslím, že prevencia sa vždy vypláca. Epidemické ohrozenie môže prepuknúť náhle, pretože pre patogéna stačia aj kratšie trvajúce vhodné podmienky. Huba produkuje konídie vo veľkom množstve a tým zabezpečuje dostatočné množstvo spór, ktoré za vhodných podmienok môžu ďalej šíriť infekciu. Keď už infekcia prepukne, je veľmi ťažké ju udržať pod prahom ekonomickej škodlivosti.

Nebezpečenstvo skorej infekcie hrozí už pri  kvitnutí, lebo patogén sa usadí na zbytkoch kvetenstva ako fakultatívny nekrotrof, prečká horúce letné obdobie a znovu sa aktivuje pred, alebo po uzatvorení strapcov. Bohužiaľ, všetky tieto fenofázy sú hlavne v období pred 1. augustom. Pre tých, ktorí sú zaradení do integrovaného pestovania viniča neostáva nič iné, len používať (a dúfať, že zaberú aj  na botrytídu) širokospektrálne fungicídy, s ktorými riešime ochranu proti peronospóre a múčnatke. V druhej etape vo fenofázach zamäkania a dozrievania hrozna si už môžeme vybrať špeciálny botryticídny prípravok na báze chemickej účinnej látky.

WP_20140923_006

Napadnutý sptrapec

V tomto období sa už nemusíme obávať záväzku – „jedenkrát proti plesni sivej, a to po 1.auguste“. Pri výbere  prípravkov majme pred sebou vytýčený cieľ, čo s ich aplikáciou  chceme dosiahnuť. Keď pestujeme skoršie dozrievajúce odrody a počasie sa ukazuje teplé, slnečné a bez zrážok, môžeme zvoliť  menej kvalitné lacnejšie botritycídne prípravky. Ale tým, ktorým záleží na kvalite úrody a dokonca sa špecializujú na výrobu  neskorých zberov určených na výrobu prívlastkových vín, zo skúsenosti odporúčam prípravok  Cantus® (1,2 kg/ha) s účinnou látkou boscalid (500 g/kg). Prečo práve Cantus® a prečo mu až tak dôverujem?  Odpoveď je jednoduchá – už roky ho používajú vo viacerých vinohradníckych oblastiach Slovenska a ani raz  nesklamal. Dokonca ani v roku 2014. V mojich vlastných vinohradoch Cantus® nikdy nemôže chýbať vďaka  účinnej látke boscalid. Upútal  na seba vynikajúcou účinnosťou nielen na botrytídu, ale aj vedľajšou účinnosťou na múčnatku.

Aký je jeho spôsob účinku? Jednoducho povedané – „boscalid zastavuje dýchanie patogénnych húb“. Účinná látka je prijímaná listami a presúva sa translaminárne cez pletivo listu a taktiež akropetálne do vrcholov a okrajov listov. Vďaka tomu sú ošetrené všetky časti rastliny – aj tie, ktoré priamo nezasiahol postrek. Tieto vlastnosti sú dôležité pre ochranu protiľahlej strany listu.  Boscalid účinkuje preventívne aj proti rôznym triedam húb. Keď sa aplikuje na začiatku  vývinu huby, spomaľuje klíčenie spór, ale okrem toho táto účinná látka taktiež spomaľuje rast hýf mycélia a zabraňuje tvorbe apresoria. Pri niektorých hubách boscalid zabraňuje aj rastu mycélia a vývinu spór.

Ďalšiou výhodou používania  Cantusu je aj to, že vo vinohradoch, kde ho použili ako  botritycíd, v nasledujúcom roku napadnutie múčnatkou bolo podstatne nižšie a prvé príznaky sa objavili podstatne neskôr. Vieme, že čím je vyššia intenzita napadnutia listovej plochy múčnatkou, tým je vytvorený väčší počet plodníc. Cantus zabráni a spomalí tvorbu kleistotécií múčnatky viniča na jeseň.

V pár bodoch si skúsme na záver zopakovať výhody, ktoré prináša prípravok Cantus® proti iným prípravkom!

– nový mechanizmus účinku, vďaka čomu nehrozí krížová rezistencia s inými botryticídnymi účinnými látkami.

– aplikáciou prípravku Cantus® vo fenofáze  zamäkania bobúľ výrazne znižujeme napadnutie plesňou sivou a zároveň zabránime tvorbe a dozrievaniu plodníc na listoch, ktoré sú zdrojom primárnej infekcie múčnatky v budúcom roku.

– vďaka systémovému účinku sú ošetrené všetky časti rastliny – aj tie, ktoré priamo nezasiahol postrek.

– účinná látka boscalid účinkuje preventívne, ale aj kuratívne proti rôznym triedam húb. Vynikajúco účinkuje nielen  proti botrytíde (Botrytis cinerea), múčnatke(Erysiphe necator), bielej hnilobe ((Metasphaeria diplodiella), ale aj proti Penicíliovej hnilobe (Penicillium  ssp.).

– je málo rizikový pre užitočné organizmy a preto je mimoriadne vhodným prípravkom do integrovanej ochrany viniča.

Záver: Keď budete uvažovať o tom, aký botryticíd si vyberiete „jedenkrát proti plesni sivej, a to po 1.auguste“, tak určite bude dobrou voľbou Cantus®. Nezabúdajte, že vďaka účinnej látke boscalid dlhodobo chráni vaše vinohrady pred chorobami a zaisťuje vysokú kvalitu úrody.

 

Najčítanejšie články »