TASR , 05. mája 2010

Prezident podpísal zákon o opätovnom zavedení názvu vinohradníckej oblasti Tokaj

Prezident SR Ivan Gašparovič dnes podpísal novelu zákona o vinohradníctve a vinárstve. Tá zavádza spresnený názov vinohradníckej oblasti "Tokaj".

„Ustanovuje sa zmena pri označovaní Tokajskej vinohradníckej oblasti, ktorá bude v súlade so skutočným stavom, tradíciou, historicky zaužívaným spôsobom označovania vinárskych produktov v danej oblasti a tiež s predchádzajúcou právnou úpravou,“ vysvetlil zmenu v návrhu legislatívnej zmeny rezort pôdohospodárstva. Dôvodom novelizácie boli podľa ministerstva najmä výkladové problémy pri pojme „Tokajská vinohradnícka oblasť“, ktoré sa doteraz vyskytli v aplikačnej praxi a majú svoj pôvod najmä v osobitostiach slovenského jazyka a jeho gramatike.

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR v návrhu konštatovalo, že „v dôsledku z toho vyplývajúceho nerovnoprávneho postavenia slovenských výrobcov tokajského vína oproti maďarským výrobcom tokajského vína hrozia značné hospodárske škody“. „Zároveň môže dôjsť k porušeniu základných ľudských práv a slobôd slovenských producentov, najmä práva podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť,“ zdôvodnil agrorezort.

Slovenský vinohradnícky región sa tak bude po novom od 1. júna členiť na vinohradnícke oblasti – Malokarpatskú, Južnoslovenskú, Stredoslovenskú, Nitriansku, Východoslovenskú a na Tokaj.

Najčítanejšie články »