TASR , 22. sep 2009

Pri prijímaní reformy sa v EÚ tvrdo obhajovali záujmy slovenských vinárov

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR v čase prijímania vinárskej reformy na pôde EÚ tvrdo obhajovalo záujmy slovenských vinárov.

„Reforme v sektore vína bola SR nútená sa prispôsobiť, čoho výsledkom je aj súčasný zákon o vinárstve a vinohradníctve,“ uviedol ďalej generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Marek Kodada v reakcii na vyjadrenia Ivána Farkasa z SMK na tému aplikácie zákona o vinárstve a vinohradníctve v slovenskej praxi.

Vinársky zákon bol podľa Kodadu pri jeho príprave konzultovaný s príslušnými samosprávnymi vinárskymi samosprávnymi organizáciami tak, aby boli pokiaľ možno všetky komplikované aspekty vínnej reformy EÚ zohľadnené v slovenskom vinárskom zákone v prospech celého sektora hrozna a vína. „Nemáme dojem, že sme boli Bruselu nadmerne servilní. Snažíme sa vytvoriť pre slovenských vinohradníkov a vinárov podmienky najlepšie pre ich rozvoj, v rámci možnosti a platnej legislatívy EÚ,“ spresnil.

„Naše stanovisko voči EÚ bolo určite v prospech zachovania stavu pred reformou, najmä čo sa týka označovania vína. Možnosti ovplyvniť výsledok v hlasovaní o vínnej reforme boli však limitované,“ dodal Kodada. Na dnešnej tlačovej konferencii o aplikácii nového zákona o vinárstve a vinohradníctve predseda Republikovej rady a podpredseda SMK Iván Farkas uviedol, že nový zákon o vinárstve a vinohradníctve jednoznačne znižuje kvalitatívne požiadavky kladené na víno a hrozno. „Toto istým spôsobom za súčasnej situácie, keď sa prakticky rozpadol trh s hroznom a keď sa v tomto roku bude produkovať málo vína, veľmi negatívne pôsobí na vinárov aj na pestovateľov hrozna,“ povedal. Nový zákon podľa neho umožňuje ešte masívnejší dovoz nekvalitných vín zo zahraničia za dampingové ceny.

Najčítanejšie články »