TASR , 09. sep 2009

Račania pripravili na víkend tradičné slávnosti vinobrania

Nadchádzajúci víkend bude v bratislavskej mestskej časti Rača patriť oberačkovým slávnostiam. Miestna samospráva tradične na druhý septembrový víkend pripravila pre návštevníkov bohatý kultúrny, športový a spoločenský program, v ktorom jednou z atrakcií budú aj vyhliadkové lety balónom nad Bratislavou.

Podľa počasia by sa malo lietať každý deň ráno okolo 7.00 h a večer o 18.00 h. Račianske vinobranie sa uskutoční 11. až 13. septembra. „Ťažisko obľúbeného podujatia sa sústredí do amfiteátra Knižkova dolina. Na pódiu sa predstavia folklórne, tanečné i spevácke súbory, ako aj hudobné kapely. Vystúpia aj legendárni Taktici, Desmod či skupina Lojzo. Bude Eminent šou a ľudová veselica s dychovkou Borovienka. V sobotu 12. septembra počas vyhrávania dychovej hudby Račianka slávnostne odovzdajú oberačkový veniec ako symbol tohtoročného zberu hrozna z vinohradov na malokarpatských svahoch nad Račou,“ povedal pre TASR hovorca MÚ v Rači Martin Bartišek.

Na Račianskom vinobraní vyhlásia výsledky 4. ročníka medzinárodného vínneho festivalu, ktorý „má za cieľ podporiť Frankovku modrú a vytvoriť jej objektívny, dôstojný pilier, ktorý tejto odrode patrí z hľadiska tradície a obľuby v stredoeurópskom regióne“, uviedol predseda račianskeho vinárskeho a vinohradníckeho spolku Eduard Brychta. Vínna súťažná degustačná prehliadka spolu s ponukou miestnych gastronomických špecialít bývajú hlavným ťahákom na každom ročníku vinobrania v Rači. Sprievodným podujatiami bude aj lisovanie hrozna a ochutnávka muštu.

Do roku 1992 sa račianske vinobrania organizovali skôr sporadicky a o priazeň návštevníkov medzi sebou súperili aj Vajnory, Modra a Pezinok. Od toho roku sa však centrálna časť Rače už pravidelne stáva dejiskom obľúbených jesenných osláv. Od minulého roku sa ťažisko kultúrneho a spoločenského programu viac sústreďuje do areálu v Knižkovej doline. O návštevníkov vinobrania je pravidelne dobre postarané. Vlani mali predajcovia k dispozícii 330 stánkov.

Najčítanejšie články »