Juraj Janík , 18. jan 2005

Rady, ako si založiť rodinnú vinotéku

Vyspelosť a kultúra nielen štátov ležiacich na západ od nás sa prejavujú v mnohých ohľadoch. Jeden z malých prejavov napríklad aj vinárskej vyspelosti je zakladanie si rodinných vinoték, z ktorých sa podľa potreby odčerpáva a 

Vyspelosť a kultúra nielen štátov ležiacich na západ od nás sa prejavujú v mnohých ohľadoch. Jeden z malých prejavov napríklad aj vinárskej vyspelosti je zakladanie si rodinných vinoték, z ktorých sa podľa potreby odčerpáva a z času na čas sa vinotéka doplňuje. Pritom veľkú výhodu tvorí fakt, že v nej vína môžu ostať aj niekoľko rokov. My vám ponúkame niekoľko užitočných rád, podľa ktorých si vlastnú vinotéku môžete založiť aj vy.
1. Prvoradé je vybratie miesta na zriadenie vinotéky. Najvhodnejšia je samozrejme pivnica, či už viac alebo menej hlboká. Najvhodnejšie sú pivnice suchšie, s relatívnou vlhkosťou pod 80%, s nižšími teplotami a dobre zabezpečeným vetraním. V príliš suchých pivniciach je vhodné korky zavoskovať (najlepšie zmesou parafínu s včelím voskom) a naopak príliš vlhké pivnice poškodzujú etikety a vytvárajú sa v nich pliesne.
V mnohých domoch alebo bytoch pivnice náročným požiadavkám nevyhovujú, preto je tu možná alternatíva – skrine s chladením na princípe chladničiek.
2. Na doplňovanie vinotéky je vhodnejšie nakúpiť mladšie vína, namiesto drahých archívnych. Pritom však nezabudnite, že najistejšie je nakúpiť u známeho a najmä dôveryhodného vinára. Menej vhodné je nakupovať víno vo veľkých obaloch, tzv. rozlievané víno. Toto sa totiž nedá veľmi dlho skladovať, aj napriek tomu, že ho ihneď po nákupe rozlejete do fliaš a zazátkujete dobrým korkom.
Samozrejme, ak si nie ste vínom pred nákupom istí, treba ho dať ochutnať znalcovi. Pretože nie vždy platí, že čím sýtejšia farba, tým je červené víno lepšie.
3. Fľaše ukladáme zásadne poležiačky, a to v jednej alebo dvoch vrstvách, či už na podlahu, do regálov alebo priehradok. A samozrejme, ak skladujete fľaše bez etikety, je nutné mať pri nej menovku vyrobenú z plastickej hmoty alebo poloušľachtilého kovu (napr. hliník, mosadz).

Najčítanejšie články »