TASR , 14. nov 2011

Rozloha tokajských viníc na Slovensku nie je kardinálny problém

Chýbajúca medzinárodná dohoda medzi Maďarskom a Slovenskom o značke Tokaj bola dnes hlavným obsahom rokovaní medzi tokajskými vinohradníkmi a ministrom pôdohospodárstva SR Zsoltom Simonom v Slovenskom Novom Meste v okrese Trebišov.

Miestni pestovatelia hrozna zároveň opätovne prezentovali svoju nespokojnosť s rozlohou tokajských vinohradov na Slovensku, ktorú by mala zakotvovať budúca slovensko-maďarská zmluva. 

„Minister stále hovorí o výmere viníc produkčných, no ale my nemôžeme pozerať iba na tie vinice, ktoré sú teraz vysadené, my musíme pozerať na tokajskú pôdu. Ak do konca roka je podmienka uzavrieť dohodu s maďarskou stranou, tak sa nazdávam, že keď tam raz zakotvíme rozlohu 565 hektárov, tak sa to nikdy nebude dať zmeniť,“ uviedla po stretnutí so Simonom vinohradníčka Magda Haburová. 

„Výmera je v tomto prípade možno kardinálna otázka pre mnohých, u mňa je kardinálna otázka či to hrozno, ktoré sa tu urodí, je Tokaj alebo niečo iné. Keď je Tokaj, tak fľaša stojí 20 eur, keď je to niečo iné, tak stojí fľaša dve eurá,“ povedal pred novinármi Simon. „Naozaj, jeden problém je značka a ďalší hektárová výmera. Myslím si, že mať značku a mať biznis je lepšie a prvoradé. Každá dohoda sa dá otvoriť a môžeme do budúcna rokovať aj o zmene výmery,“ poukázala na riziko straty používania značky Tokaj na Slovensku poslankyňa Národnej rady SR Mária Sabolová (KDH), ktorá je zároveň predsedníčkou výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Maďarská strana totiž vyjadrila v roku 2010 nesúhlas smerom k Európskej komisii ohľadom používania názvu Vinohradnícka oblasť Tokaj na Slovensku, ktorý nahrádza skoršie chránené zemepisné označenie Tokajská vinohradnícka oblasť, čo viedlo nakoniec k podaniu žaloby a súdnemu sporu.  

Podľa Sabolovej malo dnešné stretnutie v Slovenskom Novom Meste význam a môže napomôcť rýchlemu konsenzu na medzinárodnom poli. „Pokiaľ dôjde k zhode a budeme mať podporu ľudí aj z tejto oblasti, prezident bez problémov podpíše medzivládnu dohodu,“ podotkla poslankyňa. Podľa názoru niektorých tokajských vinohradníkov však už Slovensku veľa času pre uzavretie dohody nezostáva.

„Dnes tu prišiel pán minister a chce za mesiac urobiť dohodu, ktorá má byť schválená vládou Slovenskej a Maďarskej republiky, parlamentmi oboch krajín a ich prezidentmi, tak si nemyslím, že sa to dá stihnúť za mesiac,“ konštatovala vinohradníčka Mária Macíková. 

Najčítanejšie články »