LN , 06. mája 2011

Siahnite si na legendu

Ochutnajte zakázané ovocie, objavte úplne nové, priam nebeské kombinácie chutí a zapamätajte si, že na tvare naozaj záleží. S citom vyšperkovaná ponuka viac ako zaujímavých seminárov originálne dopľňa program nášho najväčšieho festivalu vín - WineFest by WinePlanet 2011.

Gérard Bertrand je vo vinárskom svete pojmom sám o sebe, ale keď k tomuto menu pridáme ešte „Legend Vintage Maury“, tak znalci veľmi dobre vedia, že siahame poriadne hlboko nielen do vinotéky, ale predovšetkým do histórie. Legenda z roku 1929, z ktorej pôvodne vyrobených 795-tich fliaš sa do dnešného dňa zachovalo už len niekoľko desiatok. Toto je však iba jedna z mnohých lahôdok, ktoré budú v posledný májový víkend v bratislavskej Starej tržnici servírovať organizátori tohtoročného WineFestu.

Za zmienku určite stojí aj slovenská alternatíva a alternatíva sa  tomto prípade myslí doslovne. Vinárstvo Strekov 1075 je bez debaty priekopníkom v pestovaní a dorábaní alternatívnych vín, ku ktorému patria napríklad aj postreky pomarančovým olejom a kypriacim práškom, čírenie vaječnými bielkami či hnojenie bylinkami. Asi len málokto môže zasvätenejšie hovoriť o bio a biodynamických vínach, ako jeden zo zakladateľov tohto výnimočného vinárstva, charizmatický Tibor Melečky, ktorý si určite nenechá len pre seba ani to, ako jeho vínam pomáhajú lienky a lunárny kalendár.

A keď už budete mať jasno v tom, že najlepšie chutí to naozajstné prírodné víno bez chémie, je najvyšší čas urobiť si poriadok aj v tom, čo sa z čoho pije. Zabudnite na klasické „červeno-biele“ delenie pohárov a počas Riedel tastingu zistíte, že na tvare naozaj záleží. Top rakúskeho výrobcu vínneho skla bude na WineFeste reprezentovať exportmanažér Kornel Dura, vďaka ktorému na vlastnom jazyku pochopíte, prečo si každá jedna odroda vína zaslúži iný pohár. Práve špeciálne vyvinuté tvary pohárov pre rôzne odrody vína preslávili túto poločnosť na celom svete.

Naozaj vysoké umenie je však aj v snúbení netradičných chutí a odvahe experimentovať. Čo by ste povedali napríklad na najlepšiu čokoládu na svete v kombinácii s vyberanými vínami? Alebo skutočne výnimočné pokušenie – hriešne voňavé cigary a lahodné víno?

Nielen o týchto seminároch sa u nás už onedlho dočítate o niečo viac, ale čo je dôležitejšie – všetko to môžete ochutnať a zažiť na najväčšom festivale vína na Slovensku – WineFest by WinePlanet v bratislavskej Starej tržnici. 

Vstupenky za predpredajovú  cenu 19 Eur sú v predaji v sieti Ticketportal. V cene sú zahrnuté degustácie počas celého dňa. Ako darček získate 20 % zľavu pri objednávke vína na mieste a kupón v hodnote 10 € pre nákup na www.wineplanet.sk.

Viac informácií  o WineFeste nájdete aj na www.wineplanet.sk/winefest

Najčítanejšie články »