TASR , 11. dec 2009

Slovenská republika sa nevzdala a nevzdá geografického názvu Tokaj

Slovenská republika sa nevzdala a nevzdá geografického názvu Tokaj, pretože ho má ako chránené označenie pôvodu a naďalej má právo tento názov používať. Uviedla to hovorkyňa ministra pôdohospodárstva Adriana Jobbiková v reakcii na vyjadrenia poslanca NR SR Zsolta Simona (Most-Híd) na dnešnej tlačovej besede k problematike názvu Tokaj.

Oznámila, že výzvu na spoluprácu od poslanca Simona agrorezort neprijíma, pretože „pán poslanec Slovensku pomohol už v minulosti svojimi aktivitami“.

„V období, kedy Európska komisia tvorila elektronický register, bol na území Slovenska platný a účinný zákon číslo 182 z roku 2005 o vinohradníctve a vinárstve, ktorý tento názov obsahoval. Súčasný zákon tiež obsahuje názov Tokaj v rôznych gramatických tvaroch,“ pripomenula.

V čase rozhodujúcom pre zápis názvu Tokaj malo Slovensko tento názov chránený už tri roky, avšak Maďarsko v rozhodujúcom období na vlastnej legislatíve len pracovalo. „Vyplýva z toho, že Slovensko má chránené označenie pôvodu Tokaj a naďalej má právo tento názov používať,“ zdôraznila.

Slovenská republika sa vzdala vnútroštátnej legislatívnej opory, ktorá vychádzala z geografického názvu Tokaj. „Urobili sme presný opak toho, čo urobila Maďarská republika, pretože od 1. septembra tohto roku Slovensko zmenilo Tokaj na Tokajská,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede Simon. Podľa jeho slov mala SR vo vinárskom zákone platnom do konca augusta 2009 zemepisné označenie regiónu Tokaj. „Toto označovanie sme vypustili prijatím nového vinárskeho zákona účinného od 1. septembra 2009,“ konštatoval. Maďarská republika totiž podľa Simona zmenila dovtedajšie označenie Tokaji na Tokaj od 1. septembra 2009 a Európska komisia to aj zaregistrovala.

Súvisiace články:

http://www.vino.sk/vinarske-aktuality/ek-postupovala-diskriminacne-ak-neuznala-sr-oznacenie-povodu-tokaj.html

http://www.vino.sk/vinarske-aktuality/sr-sa-vzdala-vnutrostatnej-legislativnej-opory-pre-tokaj.html

Najčítanejšie články »