CHTRBN , 31. jan 2017

Slovenskí vinári majú agroturistiku v krvi!

Na Slovensku pribúda čoraz viac vinárstiev, ktoré lákajú návštevníkov bližšie k sebe „domov“. Pohostinnosť, úcta k zdedenému remeslu, bohaté zážitky spojené s prírodou i kultúrou, na to všetko vsádzajú slovenské vinárstva.

 

16

Strekovské vinohrady Chateau Rúbaň

 Niekde je to špičková reštaurácia, inde luxusný wellness, iné vinárstvo zase láka na výstavy umeleckých diel, ďalšie na zbierku starých veteránov. Jednoducho, pri spoznávaní rôznych vinárskych regiónov sa nudiť nebudete.

A nudiť sa rozhodne nebudete ani vo vinárskom kraji Strekov, kde sídli mladé vinárstvo Château Rúbaň. Tento vinársky región je na Slovensku asi najmenej známy, keďže doposiaľ sa väčšina dopestovaného hrozna odtiaľto odvážala a víno sa dorábalo vo vinárstvach, ktoré nemajú sídlo v tomto kraji. Podľa štatistík ide v rámci Slovenska o oblasť, kde slnko svieti najviac dní v roku. Táto protekcia slnka v kombinácii s rozsiahlymi Parížskymi močiarmi a pôdou bohatou na najrozličnejšie živiny spôsobuje fakt, že sa tu v rámci Slovenska dopestuje kvalitné hrozno a teda v súčasnosti dorába aj kvalitné víno. Svedčí o tom tiež fakt, že práve tu boli testované a nájdené nové odrody viniča, vyšľachteného špeciálne pre podmienky strekovského kraja.

138

V Rubani sa venuju nie len vínu, ale aj agroturizmu.

Vinársky areál má brány otvorené i pre verejnosť, stačí si predom dohodnúť požadovaný termín návštevy a môžete stráviť niekoľko nocí v prekrásnom guesthouse, s kapacitou až päťdesiat osôb! Moderná stavba ubytovacích priestorov bola architektmi navrhnutá tak, aby zapadala do prostredia historického parku, aby vo svojej fasáde odrážala storočné stromy a život fauny v nich.

Najväčšou pýchou areálu je ale starý dobový kaštieľ, ktorý musel prejsť náročnou rekonštrukciou. Základy tohto kaštieľa pravdepodobne vybudoval ešte rod Horváthyovcov z Disznósu. Odhaduje sa, že sa tak mohlo stať v dobe okolo 2. polovice 18. storočia. Do súčasnej a zachovalej podoby sa dostal až niekedy v roku 1887, po veľkej prestavbe v neoklasicistickom slohu. Po roku 1910 sa toto miesto začalo spájať s menom Zichy. Gróf Aladár Zichy zo Surdu si zobral za manželku vnučku budapeštianskeho bankára Filipa Weisza, a tým sa postaral o prechod tohto majetku do slávneho rodu Zichyovcov. Historické pramene opisujú zaujímavé časy tohto sídla, plné luxusu, utrácania nemalých peňazí a nekonečných zábav panstva, avšak vplyvy druhej svetovej vojny zapríčinili, že rod sa musel v roku 1945 s kúriou rozlúčiť. Aby majetok neprešiel do rúk štátu, manželka Aladára Zichyho ho šikovne podarovala cirkvi. Práve z toho dôvodu pôsobil tento areál najprv ako sklad, potom ako detský domov a o od roku 1960 ako charitný dom pre vyslúžilé rádové sestry a farárov. V roku 1996 sa obyvatelia areálu presťahovali do svojich pôvodných domov a kaštieľ zostal opustený. Zub času a samota zanechala na chátrajúcom objekte obklopenom neharmonizujúcich účelových bytových jednotiek značnú stopu. Cirkev sa ho snažila čo najvýhodnejšie predať, avšak to sa podarilo až po mnohých rokoch. A tak, presne od roku 2013, si tu píše svoju adresu mladé a ambiciózne vinárstvo.

K vinárstvu patrí okrem spomínaného guesthousu a dobového kaštieľa aj moderná, štýlová stavba budovy vinárstva. V nej môžu návštevníci obdivovať procesy zrenia hrozna, pivnice, ako i reštauráciu so slnečnou terasou a nevídaným výhľadom. Zaujímavým bodom areálu je aj stará studňa, ktorá bola taktiež obnovená a momentálne slúži ako jeden z prvkov obdivu a prepojenia súčasnosti s minulosťou.

Budova vinárstva CHR

Moderná budova vinárstva

Komu však histórie stačilo, nech neváha a vydá sa na potulky okolitým krajom. Obľúbenou rekreačnou zónou sa toto miesto stalo pre cyklistov a milovníkov adrenalínu spojeného s poľovačkou na nízku a pernatú zver.

Vinárstvo vyhovuje i dopytu po rozprávkových svadbách a reprezentatívnych firemných návštevách. Za týmto účelom pribudol ešte minulý rok v areáli špecifický stan. Jeho konštrukciu tvoria iba prírodné materiály a jeho interiér je vďaka vykurovaniu možné využívať počas celého roka. Všetko tu žije akosi v harmónii s prírodou. Ak budete mať cestu okolo, určite si rezervujte čas na malú prehliadku spojenú s degustáciou zaujímavých vín.

Najčítanejšie články »