TASR , 04. apr 2011

Slovenskí vinári v Nitre potvrdili svoju kvalitu

Celoštátna súťaž vín Vinum Superbum sa dnes skončila v nitrianskom Agrokomplexe. Podujatie bolo súčasťou výstavy Agrosalón a zúčastnilo sa na ňom 160 výrobcov vín s 555 vzorkami z celého Slovenska.

V rámci 7 súťažných kategórií udelili porotcovia 48 zlatých a 130 strieborných medailí. Hlavnú cenu ústredného riaditeľa súťaže, udeľovanú za kolekciu vín, získalo vinárstvo Macik Winery z Malej Tŕne za svoje tokajské vína.

„Ten počet vzoriek vín je úžasné číslo, keď si uvedomíme, že sú to vína z roku 2010. Možno tu obdivovať veľký um vinárskych technológov a vinárov, že vedeli v tak nepriaznivom roku vyprodukovať tak kvalitné vína, o čom svedčia aj samotní šampióni výstavy,“ uviedol po vyhodnotení súťaže vedúci oddelenia kontroly vína na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe Marek Závracký.

Slovenskí vinári podľa jeho slov dosiahli v uplynulých rokoch veľký pokrok v kvalite dopestovaného hrozna i vyrobených vín. Týka sa to starých i novo vyšľachtených odrôd. „Napríklad Müller Thurgau zažiaril, zažiarilo Portugalské modré, červená stará odroda. Je to satisfakcia týmto odrodám, ktoré majú čo povedať aj vo veľkom konkurenčnom tlaku zahraničných a internacionálnych odrôd,“ povedal Závracký. Čoraz obľúbenejšie nielen na Slovensku, ale v poslednom období už aj v zahraničí, sú nové vyšľachtené odrody Devín, Dunaj, Váh a niektoré ďalšie. „Slovenské novošľachtence sú úžasná vec a majú obrovský potenciál. Sú to krížence, ktoré nám ešte nepovedali všetko. Možno tu hľadať obrovský potenciál zlatých medailí, úspechu, hlavne v červených vínach. A nech sa teší Paríž a veľké svetové výstavy, že tieto novošľachtence budú mať svoje miesto aj na svetovom fóre,“ dodal Závracký.

Výsledky:

http://www.mvc.sk/tl_files/article_documents/Sampion%202011%20-%20Superbum%201.%20cast.doc

http://www.mvc.sk/tl_files/article_documents/usporiadanie%20podla%20vyrobcov%20(2).xls

Najčítanejšie články »