TASR , 10. okt 2011

Slovensko a Maďarsko sa zatiaľ na Tokaji nedohodli

Rokovania medzi Slovenskom a Maďarskom o Tokaji nepriniesli zatiaľ žiadnu dohodu. Starostom šiestich tokajských obcí na východnom Slovensku to dnes na stretnutí v Slovenskom Novom Meste povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon (Most-Híd).

Šéfom obcí vysvetlil, v čom vidí problém. „Slovenská republika musí predložiť špecifikáciu svojich produktov, teda vín do Bruselu v zmysle európskej legislatívy do 31. decembra tohto roku. A pre nás by bolo dobré, v časovom predstihu uzatvoriť dohodu,“ uviedol minister pre TASR s tým, že ak dohoda nevznikne, prinesie to ďalšie riziká. Ak by ju podľa neho krajiny našli, bola by na úrovni vlády, nie jeho rezortu.

Starostovia obcí Bara, Čerhov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky dnes ukázali ministrovi výsledky svojich úspešných projektov, ktoré boli realizované v Tokajskej oblasti z prostriedkov Európskej únie. Šéfa pôdohospodárstva potešilo, že si vďaka nim vylepšili obecné a kultúrne domy, cesty, chodníky, či multifunkčné ihriská spolu za viac ako 3 milióny eur.

Zástupcovia obcí sa sťažovali na problémy s ich prefinancovaním. Platby podľa Simona meškajú v niektorých prípadoch kvôli „zlým a neodborným rozhodnutiam predchádzajúcej vlády“. „Časovo nerozlišovali plnenie všetkých tých dohôd a projektov, ktoré obstarávali,“ povedal Simon.

Najčítanejšie články »