Vino.sk , 08. dec 2010

Spoznajte víno z Libanonu

Libanon získal za svoju niekoľko tisícročnú históriu stovky prídomkov. Je nepochybné, že sa vďaka strategickej polohe na východnom pobreží Stredozemného mora, križovatky námorných ciest i náboženských vplyvov stával oddávna centrom záujmov obchodníkov, vojenských stratégov i politikov.

Vlastne sa to tak deje dodnes. Ešte v celkom nedávnej minulosti hlavné mesto Bejrút patrilo medzi najkrajšie mestá Stredomoria a schádzala sa tam smotánka z celého sveta. Vo vzájomnej tolerancii tu žili bok po boku príslušníci mnohých náboženských skupín. Dlhotrvajúca občianska vojna však značnú časť mesta zničila, z mnohých štvrtí nezostal kameň na kameni a tvár mesta zostane zrejme navždy konfliktom zjazvená. Na druhej strane však rekonštrukcie krajiny rýchlo pokračuje a tohto roku v lete do Libanonu prišlo najväčšie množstvo turistov za posledných 25 rokov. Turistika je tu totiž hlavným zdrojom príjmov. Väčšina návštevníkov prichádza zatiaľ z oblasti Perzského zálivu, pre obyvateľov ktorého je Libanon nesmierne tolerantnou krajinou, kde si môžu plnými dúškami užiť vo svojej vlasti zakázané ovocie. Stovky reštaurácií s neopakovateľnou kuchyňou, stovky barov, kde neplatia žiadne obmedzenia na konzumáciu alkoholu, a klubov, kde je povolené takmer všetko, môžu ale lákať taktiež európskych turistov. Keď k tomu pridáme poriadnu porciu dych vyrážajúcich turistických a prírodných pamiatok, úchvatné more a úžasné a naozaj divoké plážové kluby v lete a fantastické zjazdovky vo výškach okolo 3000 m s množstvom stopercentne prírodného snehu v zime, podmanivú zmyselnú krásu miestnych dievčat i mužov, chýrnu libanonskú pohostinnosť, a to za veľmi rozumné ceny, núka sa otázka – prečo ste tam ešte neboli? Libanončania, a to ako kresťania, tak niektorí moslimovia, si radi spríjemnia život alkoholom, a to nielen vodkou alebo whisky, ale často fľašou veľmi dobrého miestneho vína.

Vinice patria k Libanonu neodmysliteľne už od staroveku. V srdci údolia Bekaa na úpätí pohoria Barouk leží dedina Kefraya. Mnoho farmárov v tejto oblasti zasvätilo pestovaniu vínnej révy celý život a Kefraya sa tak stala srdcom pestovania vínnej révy v Libanone. Vinice v tejto oblasti sú považované za malý vinársky „raj na zemi“. Hovorí sa dokonca, že vína z tejto oblasti sú výsledkom zázračného pôsobenia síl slnka, pôdy a duše. Skutočnosť je o niečo prozaickejšia. Vinice ležia v ideálnej nadmorskej výške na úpätí pohoria obráteného na východ, čo prináša hroznu veľké množstvo slnečného svitu. Taktiež pôda je pre pestovanie vínnej révy ideálna, a keď pridáte pracovitosť miestnych vinárov a dohľad „boha vín“, ktorého chrám v neďalekom Baalbeku patrí medzi najkrajšie antické paláce vôbec, výsledok je zaručený. Jedným z najdynamickejších mladších vinárstiev, neďaleko dediny Kefraya, je vinárstvo Cave Kouroum, ktorého vína majú meno a rad medailí z prestížnych výstav po celom svete.

Vína z Libanonu môžete zakúpiť exkluzívne na wineshop.sk

Najčítanejšie články »