TASR , 03. nov 2008

SR môže používať názov Tokajská vinohradnícka oblasť

Slovensko aj Maďarsko budú mať na základe reformy Európskej únie v sektore vína svoje samostatné chránené označenia pôvodu tokajských vín, keď o nich poskytnú Európskej komisii (EK) základné technické údaje. Pre TASR to uviedla vedúca slovenskej delegácie pri vyjednávaní o tokajskej otázke Marieta Okenková s tým, že EK to potvrdila, aj keď zatiaľ len ústne, na bilaterálnom rokovaní tento týždeň.

Jediný spôsob, ako Maďarsko mohlo doteraz kontrolovať slovenských výrobcov, bola podľa Okenkovej vzájomná dohoda. „Právna analýza stavu, ktorú sme vykonali, sa tým potvrdila ako správna a Slovensko môže bez problémov a obmedzení používať názov Tokajská vinohradnícka oblasť,“ zdôraznila.

Vzťahuje sa to aj na oprávnenú výmeru tokajských vinohradov. Podľa Okenkovej celé doterajšie maďarsko-slovenské rokovania o Tokaji „úplne zbytočne skomplikovalo podpísanie gentlemanskej dohody v roku 2004 bývalým ministrom pôdohospodárstva (MP) SR Zsoltom Simonom, na základe ktorej sa obmedzila tokajská výmera jednostranne iba na území SR na 565,2 ha, pričom v tom období bolo vo Vinohradníckom registri 908,77 hektára“.
Podľa názoru Okenkovej Simon nemal v tom období urobenú správnu právnu analýzu, pretože už v rámci prístupových rokovaní v roku 2003 bola Tokajská vinohradnícka oblasť na Slovensku chránená v Prístupovej zmluve a predstavovala jednu z hlavných priorít SR pri vyjednávaní s EK.

V reakcii na vyjadrenia hovorcu maďarskej vlády, uviedla ďalej Okenková, že slovenské tokajské je nekvalitné, MP SR požiadalo Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR o vykonanie kontroly tokajských vín v maloobchodných jednotkách.
„Pri kontrole sa zameriavame na označovanie, kvalitu, zdravotnú bezpečnosť a vysledovateľnosť z pohľadu geografického pôvodu predávaných tokajských vín. Kontrolujú sa nielen slovenské, ale aj maďarské vína s cieľom posúdiť, či spĺňajú analytické hodnoty, ktoré SR v rámci bilaterálnych rokovaní harmonizovala s maďarskou legislatívou. O výsledku kontroly bude MP SR informovať začiatkom decembra,“ dodala Okenková.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Najčítanejšie články »