MUDr. Martin Mráz , 15. aug 2008

Strekov – vinárska perla južného Slovenska

Strekov, malá južnoslovenská obec ležiaca v rovnomennej vinohradníckej oblasti je nepochybne pýchou nášho vinohradníctva. Sídlo šľachtiteľskej stanice a rodisko niekoľkých známych slovenských muštových odrôd viniča je už roky v centre pozornosti domácich vinárov.

Sotva sa na Slovensku nájde kvalitnejšia surovina, ako tá, pochádzajúca z vinohradov miestneho poľnohospodárskeho družstva. A tak nečudo, že v čase kampane je o tunajšie strapce hrozna na trhu doslova bitka. Vína zo strekovského rajónu už s akousi samozrejmosťou patria do sortimentu najlepších slovenských výrobcov nápoja kráľov.

Výborné Masarykove či Podolove Alibernety, Kabernety i mladá Nitra pochádzajú práve zo Strekova. Doposiaľ však na trhu chýbala miestna spoločnosť orientovaná na produkciu vín z tejto apelácie. Už nechýba. Medzeru na trhu úspešne zaplnila firma Strekov 1075.

Malá rodinná spoločnosť nakupujúca hrozno z najlepších honov miestneho družstva sa už etablovala a medzi zasvätenými je doslova pojmom. Akoby aj nie, veď miestne červené vína z honu Góre, ktorému kraľuje majestátny starý dub majú takú finesu, že ich rozozná i priemerný znalec vínneho moku. Vďaka zaujímavému zloženiu tunajších pôd s dominanciou ílovito-hlinitej vododržnej zložky a kamienkov sa v nich nájdu skutočne impresívne stopy tabaku.

Popredný slovenský sommeliér Radovan Svitana dokonca tieto nuansy prirovnáva k dymu či údenej slaninke. Nuž, proti gustu žiaden dišputát. Odrodová skladba spoločnosti Strekov 1075 je tradičná, slovenská. Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Devín a Chardonnay dopĺňajú modré hviezdy: Svätovavrinecké, Frankovka modrá a Alibernet. Miestny Vlašák je netradičným mokom dorábaným metódou sur lie. Po vykvasení leží 5 mesiacov na sedimente, čo je analógiou vinifikácie Muscadetu z Loire vo Francúzsku. Cieľom tohto postupu je víno senzoricky obohatiť a zatraktívniť ho tak pre konzumenta.

Ďalšou zaujímavosťou medzi miestnymi bielymi odrodami je Devín. Zaujímavosťou preto, lebo táto sorta má svoj rodokmeň práve tu, v Strekove. Je produktom úsilia šlachtiteľskej dvojice Pospíšilová – Korpás (Tramín červený x Veltlínske červeno-biele). Miestnou modrou špecialitou je nepochybne Alibernet. Ten najlepší, zo stredného vedenia na hone Góre skutočne nemá na Slovensku páru.

A propos, zaujímavé sú nielen vína spoločnosti Strekov 1075, ale i jej názov. Má v sebe kus lokálpatriotizmu, číslo 1075 je totiž rokom, kedy sa objavila prvá písomná zmienka o tejto obci. A napokon, s takým srdečným prístupom, ako je to v prípade majiteľov tejto spoločnosti, pána Tibora Melečkyho a Zsolta Sötöá sa na Slovensku asi len tak nestretnete. Návštevu u nich vám preto vrelo odporúčame a firme prajeme i naďalej mnoho úspechov na našom trhu.

Najčítanejšie články »