VFČR , 25. nov 2009

Svätomartinské víno si našlo v Bratislave priaznivcov

Napriek tomu, že Martin tentoraz so sebou priviezol namiesto snehovej nádielky dážď, neodradilo to ani v najmenšom takmer štyri stovky priaznivcov mladých vín, ktorí sa zišli na Hlavnom námestí v Bratislave v rámci prvého ročníka Svätomartinského koštu, ktorý usporiadal Vinařský fond ČR.

Dňa 11. 11. o 11. hodine tak bola otvorená historicky prvá fľaša svätomartinského vína priamo v samotnom srdci Bratislavy. Prvé víno z tohtoročného zberu slávnostne otvorili zástupcovia mesta Bratislava – primátor Ing. Andrej Ďurkovský a jeho hlavný poradca Mgr. Dionýz Hutár – spoločne s riaditeľom Vinařského fondu ČR Ing. Jaroslavom Machovcom. Prípitkom na počesť tohto mladého vína aj celého ročníka 2009 sa tak začal nielen celodenný košt, ale aj nová tradícia, o ktorú by rád v ďalších rokoch Vinařský fond obohatil slovenský trh. Jeho riaditeľ Jaroslav Machovec k tomu dodáva: „Verím, že si aj napriek nevľúdnemu počasiu získal Svätomartinský košt a naše mladé vína svojich prvých nadšených obdivovateľov, ktorých rady sa v budúcom roku mnohonásobne rozšíria, a že sa projekt bude už čoskoro tešiť na Slovensku rovnakej obľube ako v Českej republike.“

Daždivé a sychravé počasie sprevádzalo bratislavský košt prakticky po celý deň, a tak sa väčšina návštevníkov zdržiavala v degustačnom stane, kde mohli ochutnávať asi 50 vybraných vzoriek vín pochádzajúcich z moravských a českých vinárstiev. O dokreslenie príjemnej atmosféry Svätomartinského koštu sa postarala cimbalová muzika Jasénka a  hudobná skupina Děda Mládek Illegal Band, pri vystúpení ktorých sa niektorí premrznutí návštevníci zahrievali aj tancom.

Pôvodne plánovaný predaj degustačných pohárikov medzi 11.00 až 16.00 hod. bol pre veľký záujem návštevníkov predĺžený až do 17.00 hod. Samotný systém degustácie formou pohárikového (nákup pohárika za 4 eurá a možnosť degustácie ľubovoľného množstva vzoriek) bol pre mnohých návštevníkov úplnou novinkou, ktorú prijímali s nadšením. Rovnako prejavovali záujem o moravské a české vína, konkrétne degustované odrody aj značku Vína z Moravy, Vína z Čech a Vinařský fond.

Pokiaľ ste nemali možnosť ochutnať Svätomartinské na Hlavnom námestí, môžete si ho až do Vianoc kúpiť vo vybraných reťazcoch alebo vinotékach. Majte však na pamäti, že mladé víno je určené na rýchlu spotrebu. „Odporúčame ho vypiť do jari, dokedy si najlepšie zachová svoj svieži charakter. Na archiváciu nie je príliš vhodné,“ uvádza hlavný sommelier Národního vinařského centra Valtice Marek Babisz.

Čo je Svätomartinské víno?

Svätomartinské vína sú vína mladé, pochádzajúce z jesenného zberu daného roka, preto majú ľahkú farbu aj chuť a nižší obsah alkoholu, obvykle okolo 12 percent. Sú ovocité, čo znamená, že v nich je možné odhaliť vôňu aj chuť rôznych druhov ovocia – napríklad broskýň, tropického ovocia  (grapefruitu, pomaranča), banánov, hrušiek, sliviek alebo višní. Ovocitú arómu doplňuje šťavnatá kyselina dodávajúca sviežosť. Niektoré vína, obzvlášť biele a ružové, môžu po naliati do pohárika veľmi jemne perliť.

Na Svätomartinské spracovávajú vinári rané odrody, pre biele vína je to Müller Thurgau a Veltlínske červené skoré, pre ružové a červené vína Modrý Portugal a Svätovavrinecké. Vína, ktoré budú vinári pod značkou „Svätomartinské“ predávať, musia prejsť nezávislým hodnotením degustátorov. Je to záruka, že sa pod touto značkou objavia iba kvalitné a overené vína.

Najčítanejšie články »