VF , 05. nov 2012

Svätomartinský košt opäť v Starej tržnici v Bratislave 11. 11. 2012

Svätomartinský košt, organizovaný Vinařským fondom Českej republiky si v Bratislave vybudoval tradíciu a aj tento rok rozvonia centrum mesta.

Medzi najvýznamnejšie vinárske udalosti patrí  nepochybne otváranie svätomartinských vín, ktoré sa už aj u nás teší veľkej obľube. Prvé otváranie fliaš nového „Svätomartinského“ sa uskutoční už tradične na sviatok sv. Martina, teda 11. novembra 2012 o 11. hodine. Odborná aj široká laická verejnosť bude mať opäť jedinečnú možnosť ochutnať prvé moravské a české vína tohtoročného zberu, a to v príjemnom prostredí Starej tržnice. Vstupné je 5 EURO, súčasťou ktorého je pohárik a neobmedzená degustácia vín. Záštitu nad Svätomartinským koštom prevzal primátor hlavného mesta Bratislavy Milan Ftáčnik.Návštevníci koštu budú môcť nielen ochutnávať, ale si samozrejme aj kúpiť svieže mladé Svätomartinské vína. Atmosféru dotvorí cimbalová muzika skupiny Klaret so svojim pestrým repertoárom, programom bude sprevádzať moderátor Noro Meszároš.

Viac informácii o Svätomartinských vínach, ako aj o tipoch na návštevu zaujímavých miest a akcii, kde všade možno Svätomartinské vína ochutnať, nájdete na: www.svatomartinskevino.cz

Tohtoročné Svätomartinské vína budú s výraznou vôňou i chuťou ovocia
V špecializovanom pracovisku Národného vinárskeho centra vo Valticiach sa uskutočnilo prvé kolo hodnotenia Svätomartinských vín ročníka 2012. Degustátori boli po samotných vinároch vôbec prvými, kto mal príležitosť ochutnať a posúdiť kvalitu tohto ročníka. Svätomartinské vína sú prvé vína nového ročníka. Sú to vína  svieže a s primárnou ovocnou arómou , ktoré síce zreli len niekoľko týždňov, ale za ten čas  už stihli získať svoj osobitý charakter.V tomto roku dosiahlo hrozno vďaka ideálnemu priebehu leta a podmienkam dozrievania výnimočnú kvalitu, ktorá sa odrazí aj v kvalite Svätomartinských vín. Môžeme sa tešiť na svieže, ovocné, harmonické, príjemne pitné biele a ružové vína s decentnou kyselinkou a jemným aromatickým profilom.“Müller Thurgau je sviežy ovocný s jemne grapefruitovo-broskyňovou aróma, Veltlínske červené skoré poteší tónom záhradného ovocia, zrelého banánu a lesného medu a Muškát moravský prináš do jesenných Svatomartinských vín nádych teplých krajov v tónoch tropického ovocia, pomarančov a mandarínok s jemným muškátovým podtónom, „prezradil hlavné charakteristické črty bielych odrôd tohtoročných Svatomartinských vín Ing. Marek Babisz, hlavný sommelier Národného vinárskeho centra a organizátor hodnotenia.Stále populárnejšie ružové vína si získali obľubu nielen v letných mesiacoch, kedy nadchnú svojou sviežosťou, šťavnatosťou a podmanivou vôňou. Ružové majú svoje nezastupiteľné miesto aj medzi Svätomartinskými vínami a skvele dopĺňajú ich ponuku.“Ružové Svätomartinské vína si tento rok nesú nádych ostružín, jahodovej marmelády, malín a lesného ovocia,“ približuje ďalej svoje dojmy z prvého kola hodnotenia Marek Babisz. „Červené vína sú všeobecne hravé, príjemne ovocité, so zamatovým koncom. Vôňa a chuť u odrody Svätovavrinecké pripomína čerstvo uvarený lekvár, sušené ovocie alebo zrelú višňu, odroda Modrý Portugal zaujme tónom prezretých hrušiek, čiernych čerešní a kvetín, „uzatvára sommelier.

1. kolo hodnotenia
Do prvého kola hodnotenia prihlásilo 80 firiem 279 vzoriek, z ktorých 254 splnilo kritériá a bude mať možnosť používať logo Svätomartinské 2012. Zvyšných 25 vzoriek hodnotením zatiaľ neprešlo.“Vína, ktoré neprešli hodnotením, zďaleka nemôžeme vo väčšine prípadov označiť za vína zlé. Už za pár týždňov sa s nimi môžeme stretnúť vo fľašiach bez označenia Svätomartinské a ich pitie si môžeme veľmi užiť. So značkou Svätomartinské ale majú spotrebitelia spojené isté očakávania, a preto je potrebné vyradiť aj dobré vína, ktoré však nespĺňajú niektorý z nutných charakteristických rysov Svatomartinských vín, „komentoval tento rok nezvykle nízky počet vyradených vzoriek Marek Babisz.V prvom kole neprešlo iba 25 vzoriek, čo je necelých 9%.

Aj to svedčí o tohtoročnom mimoriadnom ročníka a jeho vysokej kvalite, ale aj o šikovnosti moravských a českých vinárov a stále lepšom využívaní najmodernejších technológií, ktoré im umožňujú v tak krátkom čase vyrobiť veľmi kvalitné vína.V prvom kole museli byť  aj vyradené vína, ktoré vinári v krátkom čase nestihli na hodnotenie dokonale pripraviť. Tieto vína spolu so vzorkami, ktoré vinári do prvého kola z časových dôvodov neprihlásili, budú mať ešte príležitosť počas druhého kola hodnotenia.Už po prvom kole hodnotenia tak vinári získali možnosť uviesť na trh cez 1,835 mil fliaš, a to ešte prejde hodnotením 1. novembra ďalších 152 vzoriek vín od 62 vinárov.

Ide však len o celkový objem vína, ktorý môže byť označený ako Svätomartinské, vždy ale záleží na vinárovi, či uvedie na trh všetky vína pod touto značkou. Avšak už teraz sa ukazuje, že prvotný odhad rekordného množstva 2 200 000 dodaných fliaš Svätomartinských vín na trh nebol rozhodne prehnaný.Značka „Svätomartinské“ bola registrovaná v roku 1995 a od roku 2005 je jej vlastníkom Vinářsky fond ČR. Ten v tomto roku už po ôsmykrát spoločne s Národným vinárskym centrom organizuje propagáciu týchto vín pod jednotným logom.

Najčítanejšie články »