TASR , 15. mája 2013

Svätourbanské slávnosti po roku opäť oživia Zobor

Zámer oživiť kultúru v nitrianskej mestskej časti Zobor stál pri zrode Svätourbanských zoborských slávností. Oslavy dobrého vína a gastronómie si získali široký okruh priaznivcov, ktorí sa v tomto roku pripravujú na ich tretí ročník.

Ten sa uskutoční od 24. do 26. mája v priestoroch pred reštauráciou ARTin. Okrem kultúrneho programu, v ktorom sa predstavia Peter Cmorik, Paľo Drapák, nitrianska jazzová kapela E.G.O. Group, folklórny súbor Zobor, Dolina či Kapucíni, sa uskutoční veľmi úspešná retro diskotéka i súťaž vo varení halušiek „O varešku Jožka Dóczyho“. Klasické trhové mestečko ponúkne tradičné gurmánske špeciality, Zoborská vinotéka bude spojená s ochutnávkou vín z nitrianskeho regiónu.

Svätourbanské zoborské slávnosti vyvrcholia v nedeľu 26. mája slávnostnou svätou omšou pri príležitosti sviatku sv. Urbana, patróna viníc a vinohradníkov, ktorému je zasvätený farský kostol na úpätí Zobora.  Kostolík pochádza z 18. storočia. V roku 1872 v ňom boli uložené relikvie sv. Xavera. O rok neskôr bol kostol rozšírený, svoju dnešnú podobu nadobudol v roku 1940. V roku 1985 bol namontovaný do veže zvon, ktorý pravdepodobne pochádza z chrenovskej zvonice. Prah kostola leží vo výške 236 metrov nad morom. Cennou sakrálnou pamiatkou je torzo kamennej sochy Bolestného Krista z roku 1746.

Najčítanejšie články »