TASR , 02. okt 2017

Teplé a suché leto vinárom prialo, daždivý september neprospel

Vďaka teplému a suchému charakteru počasia vo vegetačnom období boli očakávania vinárov z malokarpatskej oblasti, pokiaľ ide o kvalitu vín z aktuálneho ročníka, vysoké.

Hoci septembrové dažde situácii niektorých odrôd neprospeli, v prípade priaznivých poveternostných podmienok bez výrazných zrážok a s dostatkom slnka v ďalších jesenných dňoch sú vyhliadky na dobrý ročník sľubné. Zhodli sa na tom hlavná agronómka spoločnosti Elesko Soňa Bugáňová a vinár Martin Pomfy z vinárstva Mavín. „Očakávali sme skutočne výnimočný ročník vďaka teplému a suchému rázu počasia počas vegetácie, no v posledných dňoch nám napršalo pomerne dosť,“ pripomenula Bugáňová, podľa ktorej zrážky skomplikovali dozrievanie niektorých odrôd viniča. „Celkovo však môžem povedať, že ročník sa javí sľubne a pokiaľ nám bude dopriate slnečné a suché počasie v nadchádzajúcom období, hrozno, ktoré ešte máme vo vinici, bude vyzrievať ďalej,“ povedala hlavná agronómka vinárstva Elesko.

Ako ďalej uviedla, ich úrody nie sú enormne vysoké, očakávajú skôr priemernú celkovú úrodu. „Kvalita pri niektorých odrodách bude dobrá, vína z niektorých odrôd, ako napr. Chardonnay alebo Pálava, budú excelentné. Na modré odrody si ešte budeme musieť počkať, keďže väčšina z nich je ešte stále na koreni,“ vysvetlila Bugáňová. Aj Martin Pomfy pri hodnotení zdôraznil, že teplé a suché leto naznačovalo veľmi dobrý ročník, hlavne pokiaľ ide o červené vína. „Septembrové dažde negatívne ovplyvnili kvalitu niektorých odrôd hrozna. Vinohradníci majú veľké problémy udržať jeho kvalitu vo vinici, kým nedosiahne správnu technologickú zrelosť. Niektoré vína môžu dosahovať veľmi slušnú úroveň, iné budú slabšie, ale to je situácia, ktorá sa opakuje rok čo rok,“ skonštatoval Pomfy.

Počasie podľa neho nemalo vplyv na skoršie odrody, ktoré dosahujú výbornú kvalitu. „Odrody, ktoré sa oberajú v tomto období po dažďoch, treba nechať vo vinici dozrieť. Časť úrody treba obetovať, je potrebné obrať iba správne dozreté hrozno a poškodené nechať vo vinici. Ak nebude ďalej pršať, neskoršie dozrievajúce odrody môžu takisto dosiahnuť vysokú kvalitatívnu úroveň,“ uzavrel Pomfy.

Najčítanejšie články »