JZ , 04. apr 2016

Tieto vinárstva sa na Dni modranských pivníc oplatí navštíviť

Už o niekoľko dní sa v meste Modra uskutoční trinásty ročník Dňa modranských pivníc. Tu je náš výber vinárstiev, ktoré stojí za to navštíviť.

V sobotu 9. apríla si prídu na svoje všetci milovníci dobrého vína, ale aj miestnych domácich špecialít. Vína ročníka 2015 ponúkne až 41 vinárov a výnimočnú atmosféru zabezpečia priestory modranských pivníc. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime niekoľko vinárstiev, ktoré by ste počas tohto podujatia nemali vynechať.

Víno Rariga

Víno Rariga je malé rodinné vinárstvo a vinohradníctvo. Pôsobí od roku 2003, no jeho počiatky siahajú do 80. rokov minulého storočia. Vinárstvo hospodári na približne 3 hektároch vlastných viníc a momentálne vysádza ďalšie nad Modrou. Dominantnou odrodou v portfóliu je bohato oceňovaný Rizling rýnsky. Celková ročná produkcia vinárstva dosahuje 35 tisíc fliaš. Ich hlavným cieľom je vyrábať v menšom množstve, ale zato kvalitne. Dôkazom fungovania tejto teórie je množstvo úspechov z výstav zvučných mien ako AWC Vienna, Concours Mondial de Bruxelles, Bacchus Madrid, Finger Lakes USA, tiež zo slovenských VITIS AUREA MODRA či Vínne trhy Pezinok.

Vinárstvo pre milovníkov vína a firmy organizuje aj súkromné degustácie s odborným výkladom. V sobotu 9. apríla však môžete ich vína ochutnať na Dni modranských pivníc. Tohtoročnú úrodu okomentoval člen vinárstva Juraj Rariga: „Ročník 2015 ukázal svoju kvalitu, ktorá sa podpísala pod úroveň všetkých našich vín. Tie zožali opäť úspechy z prestížnych zahraničných výstav a objavili sa na prezentáciách Slovenskej asociácie cestovného ruchu v Európe. Chceli by sme vyzdvihnúť predovšetkým náš Rizling, ktorý získal striebro v Madride. Obzvlášť hrdí sme tiež na vyšperkovaný Devín a čoraz populárnejšie sa stáva rosé Cabernet Sauvignon, ktoré je taký náš ružový pohľad na bláznivé aprílové počasie“.

Fedor Malík a syn

Profesora Fedora Malíka netreba na Slovensku a obzvlášť v Modre veľmi predstavovať. Jeho meno je pre vinárskych nadšencov veľmi dobre známe. Vinárstvo, ktoré založil, dnes zveľaďuje najmä jeho syn Fedor. Vďaka trvalo udržateľnému prístupu bez použitia herbicídov z hrozna prvotriednych modranských vinohradov sa im darí dorábať vína s komplexným prejavom. Sú určené pre náročných ľudí, ktorí vo nich hľadajú príbeh, myšlienku a charakter. Okrem tichých vín sa orientujú aj na šumivá a v ich ponuke nájdete široké spektrum odrôd – Pinot blanc, Chardonnay, Silvánske zelené, Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Pesecká Leánka, Sauvignon blanc, Irsai Oliver, Muškát moravský, Tramín červený, Hron, Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá, Neronet a Dornfelder. Z tohto ročníka nám chutil hlavne žihľavovo-trávičkový Sauvignon blanc 2015.

Rezervujte si vstupenku ešte dnes >

Víno Šimonovič

Ing. Daniel Šimonovič po štúdiu na Strednej odbornej škole vinársko-ovocinárskej v Modre a Mendelovej univerzite v Brne zbieral niekoľko rokov skúsenosti. V roku 2009 založil vinárstvo v nadväznosti na rodinnú tradíciu obnovenú jeho otcom Pavlom. Šimonovičov talent a umenie oceňujú nie len degustátori v Paríži, Bruseli, Madride či Viedni, ale aj všetci milovníci plných vín s pevnými základmi. Vína pochádzajú predovšetkým z vlastných malokarpatských viníc a nestrácajú čaro ani po niekoľkých rokoch vo fľaši. Medzi významné odrody z jeho produkcie patrí Veltlín, Rizlingy, Pinot gris aj blanc alebo Tramín červený.

Ak v sobotu zavítate do Modry, isto ochutnajte jeho nové ročníky v pivnici na námestí. Nenechajte si ujsť Pinot Blanc 2015, ktorý tento rok stihol získať zlato z výstavy Bacchus Madrid i striebro z výstavy Vinalies Internationales Paris.

Na otázku ako hodnotí nový ročník odpovedal svojsky: „Osobne nie som veľkým zástancom silných vyjadrení o výnimočnosti daného ročníka. Teraz, pol roka po zbere však už aj ja rád vyhlásim, že ročník 2015 je naozaj veľmi pekný a môžeme ho označiť za nadpriemerný. Biele vína sú plné, často až mohutné v chuti. Aromatické profily sú výrazne ovocné a čisté. Ukrýva sa v nich aj potenciál na dlhšie zrenie. Červené vína sa rysujú tiež veľmi pekne. No im treba dať trošku viac času ako bielym, aby stihli poriadne dozrieť, vyvinúť sa a nakoniec v plnej sile ukázať svoj potenciál“.

Tri Hony – rodinné vinárstvo

Rodinné vinárstvo, ktoré nadväzuje na tradíciu jedného z najväčších vinohradníckych a vinárskych rodov v Modre. Z popola vstalo len nedávno a toto je ich druhý ročník na trhu. Produkujú víno z vlastných viníc (firma vlastní tri rôzne vinice – hony) a ročne naplnia iba čosi okolo 6000 fliaš. Ich vína majú na trhu úspech a aj tento rok pomerne rýchlo vypredávajú. Na Dni modranských pivníc 2016 predstavia 6 vín. „Po ťažkom ročníku 2014, kedy sme súbežne s kampaňou dostavovali pivnicu, konečne prišiel rok, ktorý nás naozaj potešil. 2015 bol skvelý ročník a to, že chutí nie len nám, dokazuje aj záujem našich zákazníkov. Niektoré vína sme totiž už vypredali, no nebojte sa! Na Deň modranských pivníc sme čosi odložili. Budete tak môcť ochutnať náš iskrivý veltlín z honu Noviny (strieborná medaila na VITIS AUREA), ružový Vavrinec ale aj úplnú novinku – Chardonnay z honu Trávniky, ktoré sme nafľašovali v týchto dňoch,“ hovorí Lukáš Michálek z rodinného vinárstva Tri Hony.

Repa Winery

Repa Winery bolo založené Ing. Jozefom Repom v roku 2009, ktorý sa na chode vinárstva podieľa spolu s manželkou. Pred tým ako začal s výrobou vlastného vína pôsobil vo vinárstve JM Doľany a po boku Novozélanďana Nigela Daviesa v Elesku. Založenie vinárstva bolo celkom iste dobrým krokom a už teraz má v zbierke viacero medailí z Prahy, Paríža, Bruselu, Madridu či z amerického Finger Lakes. Vynikajúcu kvalitu dosahujú jeho Pinoty, Tramíny, Chardonnay, Vavrince či Merloty. Tento rok zožali úspech polosladké Chardonnay 2015 (Unoaked) a polosladký PinotGris 2015 (Limited), ktoré získali striebro na výstave Bacchus Madrid 2016 a tiež suchý Zuzkin Pinot 2013 (Limited), ktorý ocenili v Paríži. V sobotu 9. apríla môžete ochutnať aj vína, ktoré pôjdu čerstvo na trh v apríli a máji.

VÍNKO KLIMKO

Vínko Klimko je rodinné vinárstvo bratov Klimkovcov založené v roku 2012 no korene sú ešte o niečo hlbšie. Ich vína sú jedinečné najmä čistým odrazom chotára. Pochádzajú z viacerých výlučne modranských vinohradov, pre ktoré je typická pestrá paleta polôh i podložia. Rastú od ľahkej piesčito-kamenistej pôdy na južných svahoch nad mestom, po ťažkú hlinitú hnedozem za humnami. Významnými odrodami v ich ponuke sú Dievčie hrozno, Veltlínske zelené, Rulandské biele,Tramín alebo ružová aj červená Frankovka. Z ročníka 2015 nás oslovil najmä Veltlín, ktorý je svieži a ovocný ale aj červený Vavrinec, mäkký a smotanový.

 

Foto: Lucia Durgalová

Najčítanejšie články »