VINOSK , 07. dec 2016

TOP 5 Slovenských súťaží vín, podľa vinárov

Na našom malom Slovensku sa každoročne konajú desiatky najrôznejších súťaží vín. Nominačných súťaží Národného salónu vín je 20.

Potom je tu viac ako 500 vinohradníckych obcí, z ktorých našťastie nie každá robí vlastnú súťaž, rôzne špecializované súťaže, napríklad súťaž zameraná na rosé, Rizling rýnsky a pod., najrôznejšie privátne súťaže ako je Metro, alebo COOP Jednota, takto by sa dalo pokračovať ešte dlho. Pravdepodobne ich je viac ako 100 aj keď o väčšine z nich ste sotva kedy počuli.

Ktoré súťaže si vinári najviac považujú sme sa spýtali priamo vinárov. (zisťovali sme na vzorke 12 vinárov z celého Slovenska). V prvej päťke sa umiestnili, v abecednom poradí, súťaže Muvina Prešov, Vienále Topoľčianky, Vínne trhy Pezinok, Víno Tirnavia a Vitis Aurea Modra. Pri zostavovaní rebríčka mal každý vinár určiť poradie troch najlepších súťaží a zároveň mohol označiť jednu, ktorá medzi TOP súťaže rozhodne nepatrí. Súťaž Vienále Topoľčianky doplatila na svoju úzku špecializáciu. V Topoľčiankach hodnotia výhradne ženy a aj zoznam odrôd je obmedzený. To je dôvod prečo medzi vinármi nerezonuje, aj keď by si to vzhľadom na vysoký štandard rozhodne zaslúžila. Všetci respondenti hodnotili súťaž pozitívne, ale nikto ju neuviedol v prvej trojke. Na súťaž prihlasujú vína najlepšie slovenské vinárstva.

Muvina Prešov. Najkontroverznejšia súťaž, ktorá je ako jediná slovenská súťaž pod patronátom OIV. Od niektorých vinárov dostala vysoké hodnotenie a bola často uvedená v TOP 3, ale zároveň získala aj nečakane vysoký počet „trestných“ bodov. Zastúpenie prémiových slovenských vinárstiev je nevýrazné a počet slovenských vín zachraňujú menšie vinárstva. Súťaž je obľúbená hlavne u vinárov z Českej republiky. Zlatá medaila je posadená nízko, už od 85 bodov. Pozitívom je zastúpenie zahraničných degustátorov, aj keď v prevažnej miere z Českej republiky.

Vínne trhy Pezinok. Historicky najprestížnejšia slovenská súťaž, ktorej organizátori odviedli kusisko práce. Veľmi vysoko hodnotená, zameraná na slovenské vína a slovenských degustátorov. Vysoké zastúpenie prémiových vín. V rebríčku získala o zopár bodov viac ako jej konkurenčná a tak trochu aj sesterská Vitis Aurea Modra, ale zároveň prekvapivo dostala aj nejaký ten trestný bodík.

Vitis Aurea Modra. O pomyselné druhé miesto sa delí so svojou pezinskou sestrou. Organizátori sa poučili z chýb minulosti a robia všetko preto aby sa Vitis Aurea Modra dostala opäť na výslnie. Výrazné zastúpenie slovenských prémiových vín, skôr symbolické zastúpenie zahraničných vín, na súťaži sa zúčastňujú zahraniční degustátori.

Víno Tirnavia Spôsob akým si Víno Tirnavia vydobyla prvú priečku je zarážajúci. Spomedzi respondentov sa nenašiel jeden jediný, ktorý by ju nepovažoval za číslo jedna. Vysoké zastúpenie prémiových vín, zastúpenie zahraničných vín, stále vyšší podiel zahraničných hodnotiteľov, najvyšší štandard z hľadiska organizácie hodnotenia, príprava vzoriek, zlatá medaila od 90 bodov. V zdôvodnení sa často nachádzala aj pohoda a príjemná, takmer rodinná atmosféra. Ak by súťaž Víno Tirnavia dostala trestný bod, bolo by to paradoxne od zástupcu organizátora, Tibora Vitteka, prezidenta súťaže. „Snažíme sa robiť všetko pre čo najlepšie, najobjektívnejšie a najspravodlivejšie posúdenie vína. To sa nám aj celkom darí, ale potom zaúraduje škriatok tam, kde by to nikto nečakal. Od dokonalosti máme ešte hodne ďaleko. Súťaž Víno Tirnavia chceme posunúť do Európy a tam musí všetko fungovať ako švajčiarske hodinky“.

Najčítanejšie články »