TASR , 08. aug 2014

Pri Trebišove budujú vínnu studňu

Pomôcť rozvinúť turizmus vo vinárskej obci Malý Horeš v okrese Trebišov má nový Dom spoločenských služieb s vínnym dvorom. Súčasťou končiaceho sa projektu je aj vínna studňa v parčíku v centre obce, kde budú môcť návštevníci môcť ochutnávať miestne vína.

Investícia s využitím eurofondov je v celkovej sume 576.000 eur. Projekt prebieha od septembra 2012, ukončený bude koncom tohto mesiaca. „V obecnej budove, ktorá nebola využitá, bude veľká konferenčná sála, takisto dva apartmány, bude tam vinotéka či internetová kaviareň,“ priblížil dnes novinárom riaditeľ Regionálnej rozvojovej agentúry (RRA) Dolný Zemplín Pál Barta.

Projekt má podporiť turistický potenciál atraktívneho radu miestnych vínnych pivníc vytesaných do lávovej tufy. Podľa miestnej legendy pochádzajú už z čias tatárskych nájazdov a pôvodne slúžili miestnemu obyvateľstvu ako skrýša. Zároveň ide o príležitosť pre miestnych vinárov predávať svoje produkty a v rámci rozvoja vidieka a turizmu môžu vzniknúť nové pracovné príležitostí, konštatoval Barta. Na dom spoločenských služieb obec zrekonštruovala bývalý rodinný dom, využívaný v minulosti hraničnou políciou. V rámci stavebných úprav vznikli kancelárie, počítačová a internetová sieť, v zadnej časti pribudla prístavba. Okrem toho došlo aj k vybudovaniu nového chodníka, ktorý spája vínnu studňu s domom spoločenských služieb a vínnym dvorom a pokračuje smerom k vínnym pivniciam. Celý komplex bude prístupný pre širokú verejnosť v októbri tohto roku.

Projekt je realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – SR. Partnerskou obcou je maďarský Hercegkút. Pre verejnosť je sprístupnená webová stránka www.vinnydvor.sk, kde sú dostupné informácie o projekte, k dispozícii je aj fotodokumentácia stavby s časovým prehľadom. Na projekt idú peniaze z eurofondov v čiastke 85 percent, príspevok zo štátneho rozpočtu je desať percent, obec prispieva piatimi percentami. Starosta Malého Horeša Csaba Furik verí, že projekt pomôže viac pritiahnuť turistov. Dedina je súčasťou vínnej cesty, každoročne robí v máji Dni otvorených pivníc s ochutnávkami vína, ako aj typického horešského koláča.

Najčítanejšie články »