KM , 24. okt 2014

Typy fliaš

Víno sa ku konečnému spotrebiteľovi dostáva vo svojom obale - fľaši. Prečo sa používa práve fľaša? Má viacero podôb? Fľaša je najvhodnejšou nádobou na víno. Má všetky atribúty pre neutrálne skladovanie vína bez prístupu vzduchu aj po dlhšiu dobu.

bocksbeutel

Bocksbeutel

Existujú rôzne typy fliaš – vysoké, úzke, baňaté, väčšie, menšie, zelené, biele ai. Záleží len na výrobcovi, akú fľašu pre svoje víno použije. Rôzne tvary a typy fliaš sa používajú aj na odlíšenie vinárov, typy fliaš bývajú charakteristické pre jednotlivé regióny sveta.

Napríklad pre Alsasko sú typické fľaše úzke alsaské flauty, tzv. pištolový tvar. Ďalšou je baňatá, sploštená fľaša s krátkym hrdlom, ktorá sa hlavne v nemeckom Fransku a Bádensku používa na najlepšie miestne vína a volá sa Bocksbeutel. Chránené sú aj veľmi podobné fľaše – cantil, do ktorých sa plnia vybrané vína na severe Talianska, na gréckych ostrovoch Kefalonia a Paros a na polostrove Peloponéz, ako aj niektoré portugalské vína. Poslednou chránenou regionálnou špecialitkou je clavelin – zavalitá svetlohnedá fľaša so širokými ramenami a s krátkym hrdlom s obsahom 0,62 litra, určená pre akostné vína z najmenšej francúzskej oblasti – Jura, ležiacej na hraniciach so Švajčiarskom. No najbežnejšie členenie je podľa farby, tvaru a objemu.

Delenie fliaš podľa farby:
Človek by si mohol povedať, či záleží na farbe fľaši alebo nie, ale aj tu platia nejaké pravidlá.

  • biele (bezfarebné) fľaše:  umožňujú lepšie sledovať vzhľad a farbu vína, ale zle chránia víno pred svetlom. Biele fľaše sa používajú na plnenie mladých bielych vín, alebo pre svieže ružové vína.
  • zelené fľaše: na trhu je veľa odtieňov zelených fliaš, platí pravidlo: čím tmavšia zelená, tým lepšie je víno chránené pred vplyvom UV-žiarenia.
  • hnedé fľaše: najlepšie chránia víno pred svetlom.

Delenie fliaš podľa tvaru:
Najznámejšími typmi fliaš sú bordeauxský, burgundský a nemecký typ.

  • bordeauxský typ fliaš sa často používa na červené víno, ktoré má dozrievať poležiačky. Fľaša je tmavo až bledozelená, s krátkou a vysoko posadenou kužeľovitou časťou.
  • burgundský typ fliaš sa používa na biele aj červené víno po celom svete. Fľaša je nižšia a trochu zavalitá s preliačinou.
  • nemecký typ fliaš predstavuje vysoké a úzke fľaše. Zelené a hnedé sklo je určené iba pre biele víno. Fľaša je elegantná, štíhla bez preliačiny.
  • portský typ fľaše je tmavohnedý, s výraznou kužeľovitou časťou a dlhším hrdlom na zátku. Má typické vyduté hrdlo.
  • fľaše na šumivé víno sú z hrubého skla s vysokou preliačinou, aby sa zvýšil vnútorný povrch.

Viinne_flase

Delenie fliaš podľa objemu:
Štandardným objemom vínovej fľaše je 0,75 litra. Avšak sú známe aj menšie, či väčšie objemy fliaš.

Typ Objem Počet fliaš
quarter-bottle 0,187 l 1/4
half-bottle 0,375 l 1/2
standard 0,75 l 1
magnum 1,5 l 2
jeroboam 3 l 4
rehaboam 4,5 l 6
methuselah 6 l 8
salmanazar 9 l 12
balthazar 12 l 16
nebuchadnezzar 15 l 20
bag-in-box

Bag in box

Existujú aj náhrady miesto fľaše, a síce tetrapakové obaly, plastové fľaše, bag-in-boxy. Avšak tieto obaly slúžia len na krátkodobé uchovávanie vína. Padol tu výraz „bag-in-box“, čo to znamená? V preklade je to „vak v škatuli“, ale pre priblíženie je to špeciálne vyrobený vak, do ktorého sa plní víno. Má špeciálny kohútik, cez ktorý sa nalieva víno. Pre lepšiu prepravu je tento vak uložený v papierovej krabici.

Použité zdroje:

Steidl, R., 2010: Sklepní hospodařství, Národní vinařské centrum, Valtice, str. 204
www.kurier1.wz.cz, www.sme.sk
FOTO: restauracie.etrend.sk, b3dmedia.com, www.vinoservice.sk, www.joss.ro, en.wikipedia.org

Najčítanejšie články »