Martin Motáček , 06. aug 2008

U Mrvu a Stanka sa ročník 2007 vydaril!

Firmu, ktorá pred jedenástimi rokmi začínala s produkciou 12.000 fliaš v malej pivničke, dnes už netreba nikomu predstavovať. Za pomerne krátky čas sa jej meno stalo synonymom kvality a dnes produkuje čosi okolo 330 000 fliaš ročne v novej, modernej prevádzke. Áno, reč je o firme Mrva a Stanko. To, že tento úspech nestojí na hlinených nohách, som mal možnosť sa presvedčiť na predstavovaní nového ročníka v Modre v štýlovej reštaurácii u Richtára.

Než však prezradím čo, to o prechutnaných vínkach, spomeňme si aký bol ročník 2007. Pamätáte si ešte tie júlové horúčavy? Spotreba „roséčka“ dosahovala maximá a teplomer niečo cez 40°C. Obloha bez jediného obláčiku a dážď by vtedy neprivolal ani africký šaman. Aj vďaka tomu nemožno tento ročník radiť medzi technologicky jednoduché, no i vďaka tomu sa celkom zaujímavo podarili červené vínka, ktoré veľa slnka potrebujú. Celou degustáciou prítomných sprevádzal Ing. Mrva, človek, ktorý má s každým svojím vínom otcovský vzťah. Nuž sme sa dozvedeli nie len všeobecný popis, ale i analytiku, či zaujímavosti o pôvode suroviny. Začalo sa odrodou Rizling vlašský, neskorý zber, ročník 2007 pôvodom z Dolných Orešian. Táto lokalita tradične poskytuje plnšie, svieže a minerálne vína, ktoré, priznám sa, mi vyhovujú. Na prvý dojem sa aromatika v pohári prezentovala maslovo – orechovým tónom. Neskôr po kratšom prevetraní sa objavujú svieže zelené, limetkové tóny a pevná mineralita. V chuti je vínko skôr jednoducho štrukturované, s ovocnou horčinkou /šupka zeleného jablka/ a sviežou kyselinou v závere. Na môj vkus však trošku vyšší alkohol ako telo vínka znesie.Moje hodnotenie: 84b

Rizling rýnsky, neskorý zber, ročník 2007, Dolné Orešany. Vôňa kombinujúca medové tóny a sviežosť. V náznaku mi pripomenula až listy černíc. Chuť je pevne minerálna, plná, so zbytkovým cukrom, ktorý je však v harmónii s pomerne vysokou kyselinkou. Víno je vďaka tomu aj deklarované ako suché. Dochuť je v skutku dlhočizná. Víno má skvelý archivačný potenciál a kto má trpezlivosť dočká sa po čase určite aj sekundárnej aromatiky v podobe petrolejových tónov.
Moje hodnotenie: 88b
Rulandské biele, neskorý zber, r. 2007, Šintava. Vôňa prejavuje tóny sušených bylín, náznak vlašského orecha a neskôr sa pridávajú tóny žltého ovocia /melón, fisalis?/. V chuti je vínko ešte rozhárané, no po rozpačitom nábehu sa prejaví ovocnosť a zamatový tón. Zakončené je príjemne dlhou dochuťou.
Moje hodnotenie: 87b
Rulandské biele, výber z hrozna, r. 2007, Čebovce. Typicky odrodová vôňa pripomína vôňu chlebíka a žltého ovocia. Chuť je veľmi jemná, harmonická a dlhá. Telnaté, výborne zladené médium je zakončené dochuťou po šupke bielej vinohradníckej broskyne. Skvelé!
Moje hodnotenie: 93b
Nasledovalo Rulandské šedé, výber z hrozna, r. 2007 s rodným listom vystaveným v Čachticiach. Pre túto firmu je to oblasť, ktorá im v poslednej dobe zabezpečila niekoľko vysokých ocenení na svetových výstavách. A ani toto víno nebolo sklamaním. Striktne ovocná vôňa najviac pripomínala šťavu z liči. V chuti je vínko pomerne plné dochuť je korenistá. Dobre zladené a vyvážené víno, ktoré musí chutiť každému.
Moje hodnotenie: 89b
Nasledovala dvojica, spotrebiteľmi stále tak obľúbeného, Chardonnay. Prvé Chardonnay, výber z hrozna, r. 2007 pochádzalo z oblasti neďaleko Veľkého Krtíša – z Čeboviec. Vôňa mi pripomenula zrelú hrušku. V chuti je vínko jednoduchšie štrukturované, ukončené jemnou horčinkou. Ľahké, dobre zvládnuté víno.
Moje hodnotenie: 87b
Chardonnay, výber z hrozna, r. 2007, Mojmírovce, polosuché. Hneď prezradím, že práve toto je môj favorit z celej degustácie. Už vôňa dávala tušiť výnimočné médium. Ťažká, plná a komplexná. Najviac sa prejavovala po mede, včeľom vosku a kompótovom ovocí. Chuť je veľmi koncentrovaná, všeobjímajúca. Hra kyselín a zostatkového cukru je naozajstným zážitkom a finiš je svieži a ovocný. Po prehltnutí vás príjemná dochuť neopustí ešte pekných pár sekúnd. Pre mňa je toto víno jeden z vrcholov ročníka 2007!
Moje hodnotenie: 96b
Po takomto víne sa už ťažko dá kontrovať. Nuž prišiel na radu známy, avšak stále famózny Devín z ročníka 2006. A ak som v úvode spomínal, že červené vína sa Mrva&Stanko vydarili, ponúkam aj dôkazy:
Modrý Portugal, akostné víno, r. 2007 Skvelá ovocná vôňa čerešní, višní a náznak škorice. Chuť je priamo ovocná, kopírujúc svojim výrazom vôňu. Kyselinka, ktorá sa často v tejto odrode trošku „odviaže“ sa drží na uzde tvoriac tak nádherné, ľahké víno ako stvorené na letné grilovačky.
Moje hodnotenie: 88b
Frankovka modrá, neskorý zber, r. 2007, Čebovce. Korenistejší prejav vo vôni snúbený s tónmi černíc. V chuti však je vínko nevyrovnané, čaká ju ešte pobyt v drevenom sude, ktorý ju určite zjemní a okreše. Myslím, že sa môžeme tešiť na peknú „višňovú“ frankovku.
Moje hodnotenie: nehodnotené
Rulandské modré je odroda, ktorá nie je jednoduchá na výrobu, no keď sa vínko podarí, je to skutočný elegán. To z roku 2007, z Čachtíc v kategórii výber z hrozna na tento titul jednoznačne ašpiruje. Vôňa si vás podmaní tónom dozrievajúcich sliviek, či až fialiek. V hladkej chuti nájdete tóny sušených sliviek, zložky sú príjemne vyrovnané a samotné médium je stredného tela.
Moje hodnotenie: 89b
Alibernet, akostné, Strekov, r. 2007 sa vo vôni prejavoval po dreve čiernej bazy a maku. Dali sa objaviť i stopy čierneho korenia. A ako to pri mladých Alibernetoch už býva, chuť je zatiaľ nekonzistentná. Snáď čas ju uhladí a vínko sa zharmonizuje a zjemní.
Moje hodnotenie: nehodnotené
Cabernet Sauvignon, neskorý zber, r. 2007 pôvodom z Mojmíroviec prekvapil zvláštnou živicovou arómou, ktorá však po chvíľke prechádzala do korenistého tónu a tónu černíc. V ústach bol plný, zamatový opäť pripomínajúc černice. Pekný kabernet, ktorý sa nemusíte hanbiť ponúknuť dnes, alebo archivovať.
Posledným vínkom degustácie bol barikový Cabenet Sauvignon, výber z hrozna z toľko chváleného ročníka 2006. Ihneď ma zaskočil vôňou čučoriedok a dymu. V chuti sa znova objavovali čučoriedky a jemná kyselinka pripomínala zasa višňový tón. Veľmi zaujímavé víno teraz, no ešte zaujímavejšie bude keď mu dovolíte oddychovať nejaký čas vo fľaši.
Moje hodnotenie: 90b
Prechutnali sme toho pomerne dosť, no i tak to nebol celý sortiment tejto firmy z posledného ročníka. Stačila však i táto vzorka, aby som sa opäť utvrdil, že páni Mrva a Stanko určujú smer Slovenského vinárstva.
Ing. Martin Motáček

Najčítanejšie články »