TASR , 26. Sep 2011

Účastníkov tokajského vinobrania priviezol do obce tradične parný expres

V obci Čerhov v Trebišovskom okrese pokračuje počas tohto víkendu v spolupráci miestnej samosprávy a Regionálneho osvetového strediska v Trebišove jubilejný desiaty ročník Tokajského vinobrania. Mnohí návštevníci pricestovali na dnešnú slávnosť tradične parným expresom, ktorý vyštartoval z Košíc krátko po 9.30 h. Súčasťou programu čerhovskej slávnosti sú okrem ukážok miestnej vinárskej tradície a ochutnávky zemplínskej kuchyne aj pestrý kultúrny program či tradičné preteky tokajskými vinicami.

Program 10. tokajského vinobrania odštartoval v obci ešte v piatok 23. septembra. Jeho súčasťou boli ukážky pečenia chleba, postupov pri výrobe vína, ako aj príprava zemplínskych jedál spojená s ich ochutnávkou. Ako TASR informoval starosta Čerhova Pavol Balogh, súčasťou otváracieho dňa slávnosti bol aj tradičný beh tokajskými vinicami, ktorého sa na trase Čerhov – Malá Tŕňa zúčastnilo viac ako 50 bežcov.  “Dnešný deň sme začali omšou v rímskokatolíckom kostole. Súčasťou nášho podujatia je aj spoločná akcia s vinármi v rámci Dňa otvorených tokajských pivníc,” doplnil Balogh s tým, že k ochutnávke je počas slávností prvýkrát v tomto roku aj obľúbený burčiak. 

Viacero ľudí sa dnes zastavilo aj u vinára Jaroslava Ostrožoviča vo Veľkej Tŕni. “To, že ľudia stále objavujú aj tento kút Slovenska, je veľmi potešujúce. Tá kapacita, ktorú sme si stanovili, nejakých 900 návštevníkov, je viac menej vždy dosiahnutá,” poznamenal. S priebehom tokajského vinobrania dnes vyjadrila spokojnosť aj návštevníčka z Veľkého Šariša. “Myslím si, že ľudia sa tu skutočne bavia, atmosféra je príjemná.”

Kultúrny program čerhovského podujatia zastrešuje Regionálne osvetové stredisko (ROS) v Trebišove. Emília Vítková poverená riadením ROS vysvetlila, že vystúpenie viacerých hudobných a folklórnych zoskupení dnes prebieha v miestnom oddychovom centre, kde obec postavila nový amfiteáter. “V závere programu vystúpi skupina NO NAME,” poznamenala s tým, že parný expres následne odvezie návštevníkov tokajského podujatia späť do Košíc o 19.30 h. 

Najčítanejšie články »