PR Článok, Baynach , 27. júna 2018

V Baynachu majú dobre našliapnuté

Mladé vinárstvo z Bojničiek z Malokarpatskej oblasti sa pomaličky, ale iste udomácňuje na trhu.

Vinárstvo Baynach obnovilo výrobu vína iba pred dvomi rokmi, no i za tento krátky čas sa zapísalo do povedomia verejnosti produkciou kvalitných vín. Kvalita produkovaných vín bola potvrdená aj ziskom dvoch šampiónov z nominačných výstav. Vinárstvo sa nachádza v obci Bojničky, ktoré patria ku juhovýchodnej hranici Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, ktorá je zaujimavá aj svojími tradičnými vinohradníckými hajlochmi.

Predstavme si troch šampiónov, ktorí získali ocenenia v Trnave, Nitre a v Národnom salóne vín 2018.

 

Sauvignon 2017 – Šampióna na Víno Tirnavia v kategórií bielych suchých aromatických vín je prvým vínom, ktoré si bližšie predstavíme.

Víno svetlej zelenožltej farby s čistou, odrodovou a intenzívnou aromatikou, ktorej najväčšou devízou je komplexnosť. Vo víne možno postrehnúť tóny vinohradníckej broskyne, zeleného egreša, marakuje, citrusov, bazových kvetov a samozrejme nechýba ani jemná nuansa pripomínajúca citrusovú trávu, žihľavu, či čiernoríbezľový puk. Chuť vína prekvapí sviežosťou citrusov, broskýň a tropického ovocia. Za povšimnutie stojí plnosť chute tohto vína, ktorá je priam ukážková. Najväčšou devízou vína je však harmónia – na dokonalý aromatický prejav plynule naväzuje ovocná chuť vína, ktorá je majstrovsky vybalancovaná, pre čo najväčší degustačný zážitok.

 

V Národnom salóne vín sme získali šampióna s naším voňavým Irsaiom Oliverom 2017.Je to víno svetlej žltozelenej farby s omamnou vôňou bielych kvetov a muškátu. Vôňa vína sa prezentuje konkrétne tónmi kvietkov hlohu, bazy, muškátu a čiastočne i tónmi bielej ruže. Vysoká intenzita aromatiky vína sa odzrkadľuje aj v nádherne čistej a ovocnej chuti vína, ktorá nasadzuje kráľovskú korunu celej kompozícií vína. Chuť vína je príkladne plná a bohatá na ovocno – kvetové tóny, prejavujúce sa v chuti ako tóny bazového sirupu, čerstvých bobuliek hrozna, citrusov a pomaranačového kvetu.

 

A nakoniec Pinot Noir 2016, ktorý získal šampióna na výstave Agrovíno Nitra v kategórií červených vín je posledným vínom, ktoré si predstavíme. Víno typicky svetlejšej tehlovo červenej farby s intenzívnou aromatikou ponúkajúcou tóny lesných jahôd, čerešní a s postupujúcim časom stále zreteľnejšie tóny sliviek. Dokonalé vyzretie hrozna vnáša do vône aj tóny jahodového džemu, ktorý je vhodne doplnený zaujímavou korenistou poznámkou. Chuť vína je plná, zamatová, no zároveň dobre štruktúrovaná. Víno zrelo 16 mesiacov v starých barikových sudoch, ktoré mu dodali tak potrebnú a oceňovanú noblesu. Je to typický predstaviteľ odrody, ktorý si Vás okamžite získa svojim aristokratickým prejavom.

Všetky vína si je možné zakúpiť u naších predajcov, alebo sa môžete osobne presvedčiť o kvalite  vín z Baynachu a ochutnať ich v našej predajni v Trnave. Od 1.7. na novej adrese: Štefanikovej ulici 42. Tešíme sa na vašu návštevu denne od 09:00 – 21:00.

Najčítanejšie články »