TASR , 16. aug 2010

V. Medzinárodný festival Frankovky modrej a ružových vín

Dňa 11. 8. 2010 sa v bratislavskej Rači konal jubilejný V. ročník medzinárodného vínneho festivalu, zameraný na podporu Frankovky modrej, ktorá má z hľadiska tradície a obľuby v stredoeurópskom regióne výnimočné postavenie.

Novinkou tohto ročníka bolo zaradenie ružových vín do súťaže vzhľadom na rastúcu popularitu „ružovej vlny vo víne“. Do degustácie bolo prihlásených 132 vzoriek. Zastúpení boli producenti z Maďarska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska.

V 4 kategóriách – F1 Frankovka suchá 0-4g cukru/l, F2 Frankovka ružová 0-20g cukru/l, F3 ružové vína ostatných odrôd 0-20g cukru F4 Frankovky ostatné nad 20g cukru/l – bojovali
vína o prvenstvo pod gesciou erudovaného enológa Prof. Ing. Fedora Malíka, DrSc. Odborná degustačná komisia udelila 13 zlatých a 27 strieborných medailí. Spomeňme aspoň niektorých zástupcov
vinárskej obce, ktorí sa umiestnili na popredných miestach:

Villa Vino Rača (víťaz F1 a F4 kategórie), Vinidi (víťaz F2 kategórie), Víno Sýkora /ČR/ (víťaz F3 kategórie). V silnej konkurencii sa skvele umiestnili vína Karpatskej Perly, Janoušeka, Víno Matyšák, Víno Masaryk, Tetur Tomáš ČR, Weingut Duschanek AUS, JM Doľany, Rosenthal Winery, Limbeck, Bock Borászat, PD Mojmírovce, SVV Vinanza, Hubert Sereď a i.

Všetky súťažné vzorky si budú môcť milovníci dobrého vína prechutnať na pripravovanej verejnej ochutnávke, ktorá sa bude konať počas Račianskeho vinobrania v dňoch 10. až 12. 9. 2010 v Družstevnom dome Račan na Detvianskej ulici 3, Bratislava-Rača.  Srdečne Vás pozývame!

Na záver sa chceme poďakovať všetkým súťažiacim a zablahoželať víťazom. Tešíme sa na spoluprácu v nasledujúcom ročníku.

Najčítanejšie články »