ELESKO wine bar
TASR , 02. júna 2017

V Nitre bude ochutnávka najlepších ročníkových vín

Festival chutí, ktorý sa bude konať na Svätoplukovom námestí v sobotu 3. júna prinesie aj tento rok ochutnávku tých najlepších vín, ktoré vyrobili vinári z Nitrianskeho kraja.

Verejná degustácia vín zo súťaže Ročníkové víno 2016 sa bude konať v dvoch stanoch, v ktorých sa predstavia aj samotní vinári. V ponuke ochutnávky budú nielen víťazné súťažné vína, ale výrobcovia predstavia aj ďalšie vzorky so svojej produkcie. Účasť vinárov na každoročnej degustácii ročníkových vín je novinkou. „Je to prvýkrát. Snažíme sa takto posilniť prezentáciu nielen regionálnych vín, ale aj ich výrobcov, takže návštevníci a účastníci ochutnávky budú s nimi v priamom kontakte,“ uviedol Daniel Balko, riaditeľ Agentúry EPS, ktorá ochutnávku organizuje v spolupráci s VVD Dvory nad Žitavou.

Ako pripomenul, na súťaži Ročníkové víno 2016 sa mohli zúčastniť len vína pochádzajúce z hrozna dopestovaného v Nitrianskom kraji vo vlaňajšom vinohradníckom roku. „O vysokej kvalite súťažných vín svedčí, že napriek prísnej porote tento rok všetky získali ocenenie. Spolu bolo udelených 12 bronzových, 37 strieborných a sedem zlatých ocenení. Šampiónom súťaže sa stalo veltlínske zelené z vinárstva Vinidi,“ uviedol Balko. Svoje vzorky do súťaže poslalo sedemnásť výrobcov vín z Nitrianskeho kraja. Podľa Balka všetky vína potvrdili, že slnečný a teplý minulý rok prial prívlastkovým vínam s vyšším zostatkovým cukrom, ktoré získali najviac zlatých a strieborných ocenení.

Najčítanejšie články »