TASR , 28. júla 2009

V Rači sa už pripravujú na tradičné vinobranie

Termín chýrneho Račianskeho vinobrania je už známy. Hoci vlani došlo k sedemdňovému posunu v dátume, tento rok sa uskutoční už v tradičnom období druhého septembrového víkendu 11. až 13. septembra.

Aj keby sa zdalo, že času je ešte dosť, račianski vinári a vinohradníci už avizujú prvé uzávierky na nahlasovanie osobného zberu vzoriek vín, ktoré ponúknu návštevníkom vinobrania na degustačnej súťažnej prehliadke.

Štvrtý ročník medzinárodného vínneho festivalu má za cieľ podporiť Frankovku modrú a vytvoriť jej objektívny, dôstojný pilier, ktorý tejto odrode patrí z hľadiska tradície a obľuby v stredoeurópskom regióne, povedal predseda račianskeho vinárskeho a vinohradníckeho spolku Eduard Brychta. Preto sa súťažiť bude len v troch kategóriách, ktoré budú tvoriť vína červené suché, ružové a vína s vyšším obsahom zvyškového cukru. Prihlásené môžu byť aj kupáže, podmienkou však je, že musia obsahovať minimálne 85 percent Frankovky modrej. Výsledky súťaže vyhlási organizátor Villa Vino Rača 11. septembra o 18.00 h v Družstevnom dome Račan. Vínne súťažné prehliadky spolu s ponukou miestnych gastronomických špecialít bývajú hlavným ťahákom na každom ročníku vinobrania v Rači.

Do roku 1992 sa račianske vinobrania organizovali skôr sporadicky a o priazeň návštevníkov medzi sebou súperili aj Vajnory, Modra a Pezinok. Od toho roku sa však centrálna časť Rače už pravidelne stáva dejiskom obľúbených jesenných osláv. Od minulého roku sa však ťažisko kultúrneho a spoločenského programu viac sústreďuje do areálu v Knižkovej doline. O návštevníkov vinobrania je pravidelne dobre postarané. Vlani mali k dispozícii 330 stánkov.

Najčítanejšie články »