TASR , 14. jan 2010

Vajnorskí vinári začali so zberom slamového vína

Vajnorskí družstevníci dnes začali so zberom slamového hrozna. Vsadili na osvedčené biele odrody Rizling rýnsky a Pesecká leánka, ku ktorým v tomto roku po prvý raz pribudla aj červená Frankovka modrá.

Hrozno vo viniciach obrali už pred tromi mesiacmi. Odvtedy až dosiaľ sa dosúšalo zavesené na povalách. Kým na koreni malo cukornatosť okolo 22 maligánov, po dosušení sa podiel prírodného cukru v bobuliach zvýšil až o vyše desať stupňov. „Približne dvetisíc kilogramov odstrapeného hrozna budeme ešte dnes aj lisovať,“ uviedol pre TASR vedúci vinárskej prevádzky Poľnohospodárskeho družstva vo Vajnoroch Branislav Brúder.

Minuloročnú úrodu z malokarpatských viníc si vajnorskí vinohradníci pochvaľujú. „Predpokladám, že aj toto slamové víno bude mať výbornú chuť a buket. Už teraz sú v muštoch cítiť vynikajúce jemné dochute po broskyniach a južnom citrusovom ovocí,“ dodal Brúder. Slamové vína by sa mali na trhu objaviť najskôr až o rok po plnom vyzretí. Budú sa stáčať do dvoj- až trojdecových fliaš. Cena jednej fľaše slamového vína sa pohybuje od 15 eur vyššie.

Najčítanejšie články »