TASR , 25. júla 2011

Vinári a milovníci vína sa stretli vo vinohradoch na festivale

Desiatky vinárov zo šiestich krajín a stovky návštevníkov sa stretli počas tohto víkendu na Strekovskom festivale vína v Strekove v okrese Nové Zámky. História festivalu sa začala písať pred štyrmi rokmi, keď sa uskutočnil v idylickom vinohradníckom prostredí jeho prvý ročník.

„Otvorením našich vinohradov pre širokú verejnosť chceme ukázať hodnotu práce vinohradníkov a vinárov. Účastníci majú možnosť porovnať metódu výroby, kvalitu a chuť rôznorodých vín,“ uviedol jeden z organizátorov Tomáš Kasnyik. Súčasťou festivalu je aj kultúrny program. „Našim zámerom je pomáhať rozvoju miestnych kultúrnych a spoločenských tradícií, podporiť rozvoj cestovného ruchu a agroturistiky v regióne.“

Strekov je súčasťou južnoslovenskej vinohradníckej oblasti a strekovského vinohradníckeho rajónu. Ten patrí medzi najteplejšie na Slovensku. Mierne južné a juhozápadné svahy, priaznivé klimatické a pôdne podmienky zaručujú vysokú kvalitu hrozna. Pestovanie hrozna a výroba vína má dlhú tradíciu v takmer každej rodine.  Miestne poľnohospodárske družstvo je jedným z posledných veľkopestovateľov stolového hrozna v novozámockom regióne. Obhospodaruje 197 hektárov vinohradov, z nich je 137 hektárov rodiacich. Ďalších sto hektárov je vo vlastníctve súkromných majiteľov.  Najrozšírenejšie odrody sú Rizling vlašský, Veltlínske zelené, z červených odrôd Svätovavrinecké a Frankovka modrá. Družstvo je známe vlastnou šľachtiteľskou prácou, nachádzajú sa tu materské vinohrady novovyšľachtených odrôd Devín, Dunaj či Hron. V Strekove sa tiež nachádza najstaršia a najväčšia výsadba Alibernetu, z ktorého sa rozmnožili všetky výsadby na Slovensku.

Najčítanejšie články »