PRMLND , 23. okt 2013

Vinári sa tešia na Svätokatarínske vína 2013

Jeseň nám už klope na dvere. Francúzi sa tešia na svoje Beaujolais a my opäť nedočkavo očakávame to naše Svätokatarínske.

Vďaka horúcemu letu hrozno dobehlo zameškané a rýchlo naberá cukornatosť. To je prísľubom vysokej kvality vín a dvojnásobne to platí predovšetkým pre vína ktoré sa dostanú na trh ako mladé už v novembri. V čase, keď prídu mladé vína na trh budú krásne rozvinuté a voňavé s expresívnym prejavom tých najpríťažlivejších ovocných a kvetinových tónov. Svätokatarínske víno bude už po tretíkrát zastrešovať pod svojim názvom tie najkvalitnejšie mladé vína od top výrobcov z vinárskych regiónov Slovenska.

Mladé, svieže a harmonické vína aj tento rok
Vinári už začali so spracovaním hrozna zo skorých deviatich odrôd ako napríklad Iršai Oliver, Muškát moravský, alebo Müller Thurgau a prvé skúsenosti ukazujú, že mladé vína budú aj tento rok svieže, aromatické a krásne harmonické.

Značka – Svätokatarínske víno
Po dvoch rokoch existencie, sa značka Svätokatarínske víno etablovala medzi vinármi, ale aj širokou verejnosťou ako záruka 100% – garantovej kvality slovenských mladých vín. Pomáha milovníkom vína orientovať sa v ponuke mladých vín, pretože predstavuje výber toho najkvalitnejšieho, čo trh na Slovensku ponúka. Svätokatarínske víno zo Slovenskej republiky bude aj tento rok ľahko rozpoznateľné. Na prednej strane fľaše bude mať každý vinár umiestnenú ochrannú nálepku Svätokatarínske víno. Licenciu a označenie Svätokatarínske víno získajú iba tie vína, ktoré vyhovejú prísnym kritériám hodnotiacej komisie.

Novinky Svätokatarínskeho vína 2013
Mladé vína, ktorých kvalitu zaručuje označenie ochrannej známky Svätokatarínske víno, sa vyrábajú z bielych a modrých odrôd hrozna, ktoré dozrieva už na konci augusta, resp. začiatkom septembra. V tomto roku z kategórie bielych vín môžu byť vyrobené vína z piatich bielych odrôd – k 4 odrodám Irsai Oliver, Müller Thurgau, Veltlínske červené skoré a Muškát moravský pribudne typická tokajská odroda, Lipovina, ktorá rozšíri sortiment mladých Svätokatarínskych vín v tomto roku. Ružové vína môžu byť vyrobené zo štyroch modrých odrôd. Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, Svätovavrinecké a Modrý Portugal. Červené vína môžu byť vyrobené z troch modrých odrôd – Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Modrý Portugal.

Mladé vína budú mať svojho šampióna
Ďalšou novinkou tohto ročníka slovenských mladých vín bude súťaž, z ktorej v rámci jednotlivých odrôd vzídu aj víťazi jednotlivých kategórií. Najlepšie mladé víno získa titul šampióna Svätokatarínskych vín. Slávnostné odovzdanie ocenení bude súčasťou festivalu Svätokatarínska koštovka.

Svätokatarínska koštovka po tretíkrát v centre Bratislavy
Po úspešných prvých dvoch ročníkoch odštartuje tretí ročník aj festival slovenských mladých vín s názvom Svätokatarínska koštovka. V tomto roku sa Svätokatarínske víno odprezentuje v Starej tržnici v Bratislave v dňoch 8. a 9. novembra 2013. Široká verejnosť tu bude mať opäť jedinečnú možnosť ochutnať a kúpiť pod jednou strechou iba slovenské mladé vína označené ochrannou značkou Svätokatarínske. Záštitu nad Svätokatarínskou koštovkou prevzal aj tento rok primátor hlavného mesta Bratislavy doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc. Počas konania koštovky bude pre širokú verejnosť otvorené vinohradnícke múzeum v Apponyiho paláci, kde si návštevníci festivalu budú môcť okrem histórie vinohradníctva pozrieť aj kompletnú produkciu Svätokatarínskych vín v roku 2013, prípadne navštíviť miestnu expozíciu Národného salónu vín.

Najčítanejšie články »