TASR , 12. júna 2012

Vinári z malokarpatského regiónu navštívili vinárov na Cypre

Združenie Malokarpatská vína cesta (MVC) organizuje od roku 2009 každoročne pre svojich členov a priaznivcov poznávacie pobyty vo vinárskych krajinách Európy. Kým v predošlých rokoch smerovali tieto cesty do Španielska, Francúzska a Talianska, v tomto roku sa skupina z Malokarpatskej vínnej vrátila z cesty na ostrove Cyprus.

Navštívila štyri zo šiestich cyperských vínnych ciest v okolí miest Lemesos a Pafos a v pohorí Troodos, degustovala rad cyperských vín – od suchej bielej Xinisterie po sladkú červenú Komandariu. Pobyt však nebol iba o ochutnávaní, ale aj o výmene skúseností, keďže cyperské vinárstvo má za sebou podobnú cestu ako slovenské. „Bolo veľkým producentom priemerných vín a mokov, niektoré z nich takmer naisto boli zastúpené aj v populárnych slovenských vínach z čias socializmu. Začali však, s výraznou štátnou pomocou, konkurovať malí výrobcovia. To jednak zlepšilo kvalitu a rozmanitosť cyperských vín a  z vinohradníkov, ktorí predtým museli svoju úrodu predávať veľkým podnikom, sa stali aj vinári a malí podnikatelia vo vínnom turizme,“ uviedol Roman Zatlukal z Malokarpatského osvetového strediska v Modre.

Počas pobytu malokarpatskí vinári, pod egidou slovenskej veľvyslankyne na Cypre Anny Tureničovej, podpísali v zastúpení predsedu Združenia Malokarpatská vínna cesta Milana Pavelku a predsedu Združenia cyperských výrobcov vína Antonisa Haggipavloua memorandum o spolupráci pri rozvoji vínnych ciest v Európe. Združenie Malokarpatská vínna cesta má takmer 140 členov, ktorí pôsobia vo vinárstve a vinohradníctve od Bratislavy až po Trnavu.

Najčítanejšie články »