KP , 02. dec 2011

Vinárstvom roka 2011 sa stala KARPATSKÁ PERLA

Súťaž Vinárstvo roka organizuje Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku a jej cieľom je na základe objektívnych kritérií posúdiť úroveň slovenských vinárstiev a ich prínos do sektoru vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. Slávnostne vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 28. novembra v Palugyayovom paláci v Bratislave na 8. ročníku podujatia Slovenské víno.

Víťazom súťaže Vinárstvo roka 2011 sa stalo vinárstvo KARPATSKÁ PERLA zo Šenkvíc. Manželia Šebovci sa tak dočkali víťazstva v roku, v ktorom ich firma oslávila 20. výročie od svojho založenia. Ich rodinná firma obhospodaruje 46 hektárov vlastných viníc, z ktorých väčšinu aj sama vysádzala. Vo vinohradoch má vysadené najmä odrody pochádzajúce z československej šľachtiteľskej školy, čím pokračuje v dlhoročnej práci viacerých generácií vinohradníckych odborníkov. Vinič pestuje v systéme integrovanej produkcie, preto pozitívne prispieva ku krajinotvorbe v Malokarpatskej oblasti.  V odbornej oblasti spolupracuje s Fakultou Chemickej a potravinárskej technológie STU na prehlbovaní typického charakteru slovenských vín selekciou a využívaním vlastných kmeňov kvasiniek. 

Prínosom firmy do sektoru vinárstva je aj fakt, že aj tento rok zabodovala na viacerých medzinárodných súťažiach ako sú AWC Vienna, Mundus Vini, Vinagora, Thessaloniki International Wine Competition, Muscats du Monde, či Viniales Paris. V Národnom salóne vín Slovenskej republiky môžeme nájsť pre ročník 2011/2012 až 9 vín KARPATSKEJ PERLY, pričom JAGNET Muškát moravský 2010 sa stal víťazom kategórie bielych suchých vín.

Na ochutnávke v rámci Slovenského vína mohli návštevníci ochutnať vína ako Irsai Oliver 2011, Cuvée 2011, VARIETO Veltlínske zelené  2010, VARIETO Frankovka modrá 2009, VARIETO Alibernet 2008 a 4 ŽIVLY 2007

Na podujatí  Slovenské víno vyhlásili aj vinárske osobnosti roka, ktorými sa stali šľachtiteľ Ondrej Korpás, šéfredaktorka časopisu Vinič a víno Zdenka Šuranská a konštruktér vinárskych zariadení Anton Hrdlička. Slovenskí vinári tu tiež predstavili projekt Slovensko – krajina vína, ktorý sa zameriava na propagáciu slovenských vín. Ich snahou je zviditeľniť na domácom trhu slovenské vína, ktoré môžu vo svojej kvalite konkurovať vínam z vyspelých svetových vinárskych veľmocí. 

Najčítanejšie články »