Tomáš Ladanyi , 01. dec 2016

Vínny denník z Hong Kongu

Hľadať nové výzvy sa dá takmer kdekoľvek. My sme ich na začiatku novembra našli v Ázii. Nekonečné degustácie, skúšanie a hľadanie toho najlepšieho vína, prieskum trhu, jeho preferencií a siahodlhé rozhovory o ázijskom trhu a jeho vzťahu k vínu.

IMG_6884

Hong Kong trade and expo center

V novembri (10.-12.11.) sme boli na misii. Jednak priniesť úlovky v podobe nových tipov na zaujímavé vína zo sveta a na druhej strane zistiť, aké sú aktuálne preferencie ázijského trhu. V Hong Kongu organizovali medzinárodnú výstavu vín a my sme na nej nemohli chýbať.

Predstavte si päť podlažnú hypermodernú budovu, kde na každom poschodí prebieha iná výstava. Áno, aj tá pre optický premysel. Vyše 1060 vystavovateľov z 37 krajín na viac ako 18 000 mprilákali viac ako 20 000 obchodníkov s vínom zo 68 krajín sveta vrátane Slovenska.

O tom, že víno v Ázií je stále populárnejšie svedčí aj fakt, že účasť verejnosti za jediný deň (12. 11.) dosiahla vyše 27 000 návštevníkov!

Deň prvý:

IMG_6793

Otvarací ceremoniál

Oficiálne zahájenie vo veľkom štýle a oslava vína sa môže začat. Museli sme si stanoviť jasné ciele. Neprišli sme tak ďaleko baviť sa, ale pracovať.

Myslím, ak si ešte dobre pamatám, začali sme s novo zelandským Savignonom, bol fajn. Štavnatý, s tónmi liči a nazretým záverom. Cena však nesedela. Tak sme zakotvili v stánku argentínských producentov, ktorí kopali spoločne za záujmy svojej krajiny, ako vlastne každý jeden stánok, ktorý tam bol. Čo hľadať v Argentíne? Jasné,  Malbec.

Razom sme sa ocitli v temperamentom terroaire, kde vinice pod majestánymi Andami vyražali dych aj z obrázku. V tento deň sme prevažne ochutnávali práve Argentínu a rozhovory so samotnými vinármi, alebo ich zástupcami boli veľmi príjemné. Pokračujeme k daľším a ďalším… Po prvom dni sa dostavil úspech, aj únava. Po deviatich hodinách strávených prechutnávaním  sme vybrali ozaj krásne vína, ktoré už čoskoro predstavíme na trhu. Celý deň na nohách dal zabrať, no ochutnať trošku autentickej kuchyne sme brali ako nutnosť. Jedlo v miestnom bistre bolo famózne a svetlá mesta lákali, no vrátili sme sa do hotela, aby sme boli pripravení na ďalší „work day“.

Štatistika deň 1. : viac ako 70 predegustovaných vzoriek Argentíny u 10 výrobcoch nám dalo kvalitný základ do ďalšieho ochutnávacieho dňa.

Deň druhý:

IMG_6835

Slovenské rosé chutilo.

Návraty za výrobcami, ktorí nás najviac oslovili, či sme sa nenechali len uniesť čarom momentu, potvrdili, že sme sa v úsudku nezmýlili. Dobrý pocit z vybraných vzoriek, vytipovaných po prvom dni, ostal. Presun do pavilónu okupovaného prevažne Talianmi a Francúzmi. Tu sme ochutnávali hlavne vína zo severných lokalít Talianska a niekoľko podarených Bordeaux.  Naučili sme sa, ako pristupujú k výstave malé združenia výrobcov, porozprávali sa o ich účasti na výstave a musím sa priznať, ťahali informácie, aby sme ich mohli čo najlepšie využiť v budúcnosti. Naša misia spočívala aj v tejto aktivite.

Pre nás ďalším, strategickým stánkom boli výrobcovia z Chile. Pamätáte? Prišli sme pre vás hľadať kvalitné červené odrody. Logicky sme si teda chilských vinárov nemohli nechať ujsť. Deň prvý, ako cez kopirák, no s prevahou Cabernetov. Entry level wines, rezervy aj Family rezervy. Hľadali sme dlho, no vyplatilo sa.

Štatistika deň 2: viac ako 50 predegustovaných vzoriek Chile u 11 výrobcov. Cenné informácie od výrobcov.

IMG_6809

Degustácia Argentíny

Deň tretí:

Piatok bol náročný, nie len čo sa výstavy týka, ale aj nočného života v meste. Na uliciach večer to vyzeralo ako na festivale, všade kopec ľudí dychtiacich po zábave. Také niečo u nás máme len raz do roka, na trenčianskom letisku :-).

Účasť verejnosti a networking, to boli hlavné body programu, posledného dňa výstavy. Tu sme si na vlastné oči mohli zmapovať, čo sa práve teraz s konzumáciou vína v ázií deje. Rozprávali sme sa s rôznymi odborníkmi, obchodníkmi, distribútormi z fachu. Myslím, že sme mnohé pochopili… Počas troch dní sa nám veľa vecí v mysliach utriaslo, urobili sme kopec roboty pre našich zákazníkov a získali poznatky, ktoré chystáme preniesť do hmatateľných výsledkov.

Štatistika deň 3: Deň, kedy má na veľtrh prístup aj široká verejnosť sa neoplatí tlačiť pri stánkoch. Radšej obsolvovať vopred dohodnuté rozhovory v súkromí VIP salóniku.

Takže dovi Ázia! O rok sa vidíme?

Ing. Tomáš Ladanyi, Wineshop.sk

Najčítanejšie články »