TASR , 27. sep 2010

Vinohradníci v Tokaji majú obavy o kvalitu úrody

Pre východoslovenských vinárov bol ročník 2010 mimoriadne náročný, nevynímajúc veľko- a malopestovateľov v Tokajskej oblasti z okresu Trebišov, kde zaznamenali vinohradnícky rok mokrý ako nikdy predtým. Vinári majú obavy o kvalitu úrody.

Jeden z pestovateľov a výrobcov tokajského vína Jaroslav Ostrožovič z Veľkej Tŕne pre TASR uviedol, že do augusta spadlo v oblasti 825 mm zrážok, čo je o 100 % viac ako počas priemerne zrážkových rokov. „Naše vinohrady sa podarilo uchrániť v máji – júni pred silným tlakom chorôb, spôsobeným dlhými, výdatnými dažďami len vďaka postreku vrtuľníkom. Nebolo možné dostať sa do viníc inak, než zhora,“ spresnil Ostrožovič. Kvalita úrody na Tokaji podľa jeho vyjadrenia je v tomto momente ešte otázna, nakoľko tokajské odrody dozrievajú neskoršie a všetko záleží, ako sa bude počasie vyvíjať nasledujúci mesiac. Predpovede, ako podotkol, nie sú, okrem tohto týždňa, povzbudivé.

Leto bolo podľa pestovateľa „rozpačité“, čo sa týka slnečného svitu, na ktorý sú tokajské odrody zvlášť náročné. „V druhej septembrovej dekáde nepretržite poprchávalo, čo spôsobilo hnitie hrozna, ktoré práve začínalo cibebovatieť. Keď počasie bude slnečné, môžu sa tvoriť aj cibéby, čo sú bobule napadnuté ušľachtilou plesňou, ktoré sú základnou surovinou pre výrobu kvalitných tokajských vín. Kvantitatívne máme hrozna dostatok, len o kvalitu máme troška obavy. Robili sme už niektoré negatívne selekcie – zber čiastočne poškodeného hrozna. Na tú pravú kvalitu zatiaľ čakáme,“ dodal Ostrožovič.

Najčítanejšie články »