TASR , 24. nov 2011

Vinohradnícku oblasť Tokaj zaregistrovali na základe neplatného zákona

Do systému Európskej únie (EÚ) bola v pondelok (21. 11.) zapísaná špecifikácia za Slovenskú republiku Vinohradnícka oblasť Tokaj. Registráciu vykonal Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR na základe požiadavky Občianskeho združenia Tokaj Regnum, ktoré zastupuje slovenských výrobcov vína Tokaj.

Informoval o tom dnes minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon (Most-Híd), podľa ktorého je však problémom, že registrácia prebehla na základe zákona 182 z roku 2005. „Dnes píšeme rok 2011 a Slovenská republika nemá platný tento zákon. Nemá platné ani vyhlášky, ktoré boli vydané k tomuto zákonu,“ povedal dnes Simon.

Združenie sa podľa ministra malo najprv obrátiť na rezort pôdohospodárstva, ktoré žiadosť o takúto registráciu musí najprv posúdiť a schváliť. „Toto sa neudialo,“ podotkol Simon a dodal, že plnú zodpovednosť za ochranu značky Tokaj tak na seba preberá ÚPV a ľudia, ktorí si na seba zobrali túto kompetenciu bez toho, aby vec konzultovali s rezortom pôdohospodárstva.

Najväčším problémom podľa ministra je, že v rámci noriem EÚ pre registráciu špecifikácie existuje aj paragraf, na základe ktorého môže Európska komisia (EK) zrušiť ochranu označenia pôvodu alebo zemepisného označenia. Môže sa tak stať, pokiaľ nie je zaručený súlad s príslušnou špecifikáciou produktu, čo je v tomto prípade značka Tokaj. „Dovolím si položiť jednu otázku: Ako bude zabezpečený na Slovensku súlad so špecifikáciou, keď táto už od roku 2009 neexistuje?“ opýtal sa Simon. Podľa neho už totiž ani dodatočne nie je možné zmeniť v systéme EÚ zadaný neplatný zákon 182 z roku 2005 novou normou, ktorú by Slovensko prijalo v tomto roku.

Podľa Simona tak nebude možné predávať slovenské tokajské víno za momentálne bežnú cenu zhruba 20 eur, ale len asi za 5 eur. Zápis na značku Tokaj v elektronickom systéme EÚ má totiž len Maďarsko. „My tam máme Vinohradnícku oblasť Tokaj. Je to zemepisné označenie, vymedzenie územia, a nie produktu,“ upozornil Simon, podľa ktorého tak výrobcovia nebudú môcť pýtať za rovnaký produkt s iným označením pôvodnú cenu. „Niečo podobné ako Tokaj nikto nebude chcieť kupovať za tú istú cenu,“ dodal.

Najčítanejšie články »