TASR , 07. dec 2009

Vinohradníctvo je u nás na pokraji záujmu..

Vinohradníctvo a vinárstvo je na Slovensku na pokraji záujmu, vinohrady hynú, stavajú sa na nich domy a chotáre v Modre a Pezinku sú spustnuté. Pre TASR to povedal počas medzinárodnej výstavy vín, destilátov a minerálnych vôd Vinum Laugaricio popredný slovenský vinársky expert a profesor Fakulty chemickej a potravinárskej technológie v Bratislave Fedor Malík.

„Viac ako 40 percent slovenských viníc je mŕtvych. Podľa oficiálnych údajov máme viac ako 16.500 hektárov viníc, ale ak by bolo v dobrom živote a kondícii 11 alebo 12.000 hektárov, tak by som bol veľmi rád,“ doplnil Malík s tým, že susední Moravania viac „šliapu na plyn“.

Dôkazom toho je podľa neho aj skutočnosť, že medzi piatimi šampiónmi tohtoročnej súťaže vín VINOFORUM si moravské vína odniesli palmu víťazstva hneď v dvoch kategóriách. Kategóriu sladkých bielych tichých vín vyhral „ľadový“ Ryzlink rýnský (Znovín Znojmo) a medzi ružovými vínami triumfoval rovnako ľadový zber Cabernet Sauvignon z Vínnych sklepov Lechovice. Jediným slovenským šampiónom bolo Rulandské šedé – výber z hrozna od Martina Pomfyho – Mavín medzi suchými vínami.

„Pre Slovensko je to trochu sklamanie. Moraváci sú v niektorých kategóriách a niektorých vínach jednoducho lepší. Predsa len, aj štát sa tam trochu lepšie stará o svojich vinárov,“ zdôraznil Malík, no jedným dychom dodal, že pohľad na slovenské vinárstvo nemusí byť úplne pesimistický.

„Napriek tomu sú slovenské vína čoraz krajšie a krajšie. Našlo sa pár nadšencov, veľké závody vykapali a stavajú sa na nohy malí a strední vinári. Akoby si tí uvedomovali, že ak sa sami o seba postarajú, tak bude kvitnúť aj slovenské víno. Ak sa ma o desať rokov spýtate na stav slovenského vinárstva a vinohradníctva a budem na tejto zemi, bude moja výpoveď oveľa optimistickejšia,“ načrtol perspektívu Malík.

Vyhodnotenie 18. ročníka súťaže Vinoforum, pri zrode ktorej stál práve Fedor Malík spolu so slovinským ministrom poľnohospodárstva, sa konalo v rámci 5. ročníka medzinárodnej výstavy vín Vinum Laugaricio (3. – 4. 12.2009) na trenčianskom výstavisku Expo Center. Budúci – 19. ročník vinárskej súťaže Vinoforum bude hostiť moravská Ostrava a jubilejný 20. ročník sa uskutoční v roku 2010 v poľskom Krakove.

Najčítanejšie články »