TASR , 26. mája 2014

Vínšpacírka ponúkne ochutnávku vín zo Slovenska i Česka

Banskobystrické Námestie SNP sa v poslednú májovú sobotu premení na najmenšiu, ale ako tvrdí organizátor - Cech hostinských na najbohatšiu vínnu cestu. Svoje vína tam predstaví viac ako 20 vinárov a Prvý ročník vínnej cesty Vínšpacírka chce do hornatej oblasti Banskej Bystrice priniesť atmosféru viničových nížin.

„Nejde nám o to, urobiť z Banskej Bystrice vinársku oblasť, ale zorganizovať skvelú vinársku akciu, ktorá vráti život do centra mesta a priláka i návštevníkov z iných miest. Keďže sme Cech hostinských, čo iné, ako víno by to malo byť,“ vraví predseda cechu Ladislav Lukáč. Na leto už chystajú pivný Cech hostinských vznikol v roku 2011 a združuje 14 kaviarenských a reštauračných prevádzok sídliacich v centre mesta. Na nultý ročník Vínšpacírky prišlo vyše 450 ľudí a zapojili sa do neho štyri prevádzky.

Tentoraz ich bude sedem. Vínšpacírka odštartuje 31. mája na Námestí SNP o 14. hodine predvedením umenia otvárania vína technikou „sabrage“. Degustácie vín sa začínajú v jednotlivých reštauračných a kaviarenských prevádzkach od 14.30 h a potrvajú až do 21. h. Súčasťou vínnej cesty bude aj dražba vín. „Účasť na prvom ročníku potvrdili vinári, ako napríklad Rariga, Elesko, Vinidi, Zsigmond, Lechovice, Masaryk a   desiatky iných,“ dopĺňa Martin Teplan z Cechu hostinských. Za produkty vinárov sa bude platiť špeciálnou menou „bobuľa“. Tie sa dajú získať kúpou vstupenky za 15 eur. Jedna vstupenka obsahuje desať bobúľ a vstupný lístok.

Návštevníci sa môžu počas degustácií tešiť na rôznorodý   sprievodný program, ktorý vyvrcholí večer unplugged koncertmi   miestnych kapiel. Zaujímavosťou bude aj špeciálna výstava,   ktorú Cech hostinských pripravil v spolupráci so   Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici.

„Na radnici budú vystavené predmety týkajúce sa vínnej   histórie, ktoré ešte nikdy neboli verejnosti sprístupnené.   Múzeum zverejní napríklad cínové a medené cechové fľaše,   vyrobené na prelome 18. a 19. storočia, či cínovú kanvicu   cechu z roku 1829, ktorú vyrobil známy banskobystrický   cinársky majster Joseph Mordin. Tieto vzácne artefakty sa   jednoducho oplatí vidieť,“ uzavrel historik Stredoslovenského   múzea Filip Glocko.

Najčítanejšie články »