TASR , 10. apr 2019

Vínšpacírka ukáže, čo dobré sa urodilo, vytryskne aj fontána

Viac než 40 výrobcov a distribútorov vín príde po roku opäť pod Urpín na vínny festival predstaviť, čo dobré sa im vo viniciach urodilo.

Šiesty ročník Vínšpacírky sa uskutoční 27. apríla o 14. h a v tento deň na Námestí SNP po prvý raz v sezóne vytryskne fontána. Atmosféru už tradične podčiarkne jazzová hudba. Ako v utorok v Banskej Bystrici konštatovali organizátori, najväčšej vínnej ceste v regióne sa rozhodli dať tematickejší nádych, a preto väčšina ponúkaných vín bude pochádzať z vinárstiev oblasti niekdajšieho Rakúsko-Uhorska. Na návštevníkov čaká niekoľko noviniek, napríklad vína bez histamínu, rýchlejšie vydávanie vínnych balíčkov a lístkov pomocou čítačky QR kódov, väčší počet stanovíšť, na ktorých sa bude degustovať, či stánky so základným občerstvením.

Plastové fľaše s minerálkou nahradia stanice s vodou. Podľa Martina Turčana, mestského a krajského poslanca, člena organizačného výboru, je v týchto dňoch z 1500 lístkov, čo je maximum festivalu, predaných už zhruba 900. „Aj v tomto roku oceníme osobnosť Vínšpacírky, meno zatiaľ neprezradím. Pôjde o ďalšiu z vinárskych legiend, ktorá stála pri zrode niekoľkých novošľachtencov a úzko spolupracovala aj s prvou dámou enológie Dorotou Pospíšilovou,“ reagoval Turčan.

Dôjde tiež na udeľovanie Červeného a Bieleho bystrického anjela dvom mimoriadnym vínam z regiónu, ktoré sa vďaka tomu objavia na regionálnych pultoch kraja. „Ocenenie známky kvality udelíme vinárstvu, ktoré patrí zhodou okolností medzi tradičných vystavovateľov na tomto festivale. Pôjde o dobre známe odrody a výborné ročníky,“ doplnil Turčan s tým, že cenu bielemu a červenému vínu odovzdá predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Nebude chýbať ani pokus o rekord v sabráži. „Bez neho si už mnohí Vínšpacírku nevedia ani predstaviť. Naším cieľom je vytvoriť rekord v sekaní do diaľky. Princípom bude čo najďalej odstreliť zátku z fľaše metódou sabráže, my si trúfame na minimálne dvadsať metrov,“ uviedol predseda Cechu hostinských Martin Repaský.

Sabrážovať sa má zhruba 50 fliaš s proseccom nesúcim meno slovenského futbalového reprezentanta Mareka Hamšíka. Ako zdôraznil viceprimátor Jakub Gajdošík, vínny festival pod Urpínom, ktorý navštevuje čoraz viac ľudí, je už neodmysliteľnou súčasťou Banskej Bystrice. Mesto ho v tomto roku priamo z rozpočtu podporilo sumou 4000 eur. „Vínšpacírka spolu s United Europe Jazz festivalom je už tradíciou. Je predzvesťou pekného počasia, keďže súčasťou je i spustenie fontány na námestí. Urobí to primátor Ján Nosko o 15. h. Počas podujatia otvoríme pre návštevníkov Hodinovú vežu,“ dodal Gajdošík.

Najčítanejšie články »