Juraj Janík , 08. Aug 2008

Víťazi Medzinárodného vínneho festivalu Frankovky modrej sú už známi

Bratislava 5. septembra 2006 – Dnes sa v bratislavskej Rači uskutočnil 1. ročník Medzinárodného vínneho festivalu Frankovky modrej, ktorý organizovala vinárska spoločnosť Villa Vino Rača.

Na festivale sa predstavilo 108 vín zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska. O titul šampióna medzi frankovkami bojovali vína v troch kategóriách, a to vína tiché ružové, vína tiché červené suché a vína tiché červené ostatné. Na priebeh hodnotenia dohliadal predseda hodnotiacich komisií Prof. Ing. Fedor Malík. Cieľom prehliadky bolo pozdvihnúť meno Frankovky modrej na úroveň minulých rokov a ukázať, že kvalitou sa vyrovná iným známejším odrodám.

Titul šampióna bol udelený v kategórii vína tiché červené suché vínu Frankovka modrá, akostná 2004 z produkcie rakúskej vinárskej spoločnosti Weinbau Pelzmann, ktoré zároveň ako jediné získalo na festivale aj zlatú medailu. Titul šampióna bol udelený aj v kategórii vína tiché ružové vínu Frankovka modrá Rosé, kabinetné 2005 z produkcie Vino Matyšák Pezinok. V kategórii vína tiché ostatné (prírodne sladké frankovky) nebol udelený titul šampióna, nakoľko súťaže v tejto kategórii sa zúčastnili iba dve vína.  

Zaujímavé informácie:

-najstaršie víno festivalu bola Frankovka modrá, ročník 1995 -najmladšie víno festivalu bola Frankovka modrá, ročník 2005

-festivalu sa zúčastnilo 51 vystavovateľov zo 4 krajín (Slovensko, Česko, Maďarsko a Rakúsko)

-medzi vystavovateľmi nechýbali vína známych značiek, okrem vína z pivníc organizátora festivalu Villa Vino Rača svoje vína predstavili aj Víno Nitra, Vino Mrva&Stanko, Vino Matyšák Pezinok, Vitis Pezinok, Agro-Movino, Fedor Malík, Pavelka-Sobolič, Vinárske závody Topolčianky a mnohí ďalší. -na festivale bola udelená 1 zlatá, 16 strieborných a 8 bronzových medailí  

Verejná ochutnávka víťazných frankoviek sa uskutoční pri príležitosti Račianskeho vinobrania v dňoch 15. – 17. septembra 2006 v Družstevnom dome Rača v čase od 10:00 do 18:00 hod. Slávnostné vyhlásenie výsledkov festivalu sa uskutoční v prvý deň vinobrania o 11:00 hod. taktiež v Družstevnom dome Rača.

Kategórie a ich víťazi Frankovky boli rozdelené do troch kategórií: 1.kategória: vína tiché ružové (10 vzoriek) Víťaz: Frankovka modrá Rosé, kabinetné 2005, Vino Matyšák Pezinok, SR, 85.14 bodov, Titul šampióna + Strieborná medaila 2.kategória: vína tiché červené suché (96 vzoriek) Víťaz: Frankovka modrá, akostné 2004, Weinbau Pelzmann, Rakúsko, 90 bodov, Titul šampióna + Zlatá medaila 3.kategória: vína tiché ostatné – prírodne sladké frankovky (2 vzorky) Víťaz: Frankovka modrá slamová, 2004, Oldřich Drápal, ČR, 89.57 bodov, Strieborná medaila   Spôsob hodnotenia   

Vína boli hodnotené stobodovým systémom, pričom každé víno posudzovali nezávisle na sebe dve päťčlenné komisie. Na priebeh hodnotenia dohliadal predseda hodnotiacich komisií Prof. Ing. Fedor Malík. Členmi štyroch komisií boli len vinári, ktorí sú členmi Oceňovacej komisie pri Ministerstve pôdohospodárstva SR a ktorí majú právoplatné senzorické skúšky. Spomedzi dvadsiatich členov hodnotiacich komisií bola jedna rozhodkyňa aj z Maďarska. 

Podmienka na udelenie titulu šampióna v každej kategórii bolo, že v danej kategórii sa predstavilo minimálne 10 vín. Ostatným vínam boli priznané medaily na základe bodového hodnotenia: Zlatá medaila: 90,00 – 100 bodov Strieborná medaila: 85,00-89,99 bodov Bronzová medaila: 80,00 – 84,99 bodov   Účastníci Na medzinárodný vínny festival sa mohol prihlásiť každý vinár zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska, v ktorého sortimente sa nachádzala Frankovka modrá. Nevyhnutnou podmienkou účasti bolo dodanie šiestich fliaš frankovky v objeme 0,75 l s príslušným popisom a informáciami.     Račianske vinohrady sú situované v azda najznámejšom vinohradníckom regióne Slovenska. Rozprestierajú sa na južných svahoch Malých Karpát v nadmorskej výške 150 – 300 m n.m. Spoločnosť Villa Vino Rača a.s., je pokračovateľom bohatej tradície v tejto oblasti, ktorá je od nepamäti spätá s vinohradníctvom a s výrobou kvalitných vín.

Ťažiskom produkcie spoločnosti, ktorá sa rozsahom výroby zaraďuje medzi stredné vinárske firmy, sú akostné odrodové biele a červené vína a podľa podmienok a kvality konkrétneho ročníka aj vína s prívlastkom. V súčasnosti spoločnosť Villa Vino Rača a.s., hospodári na približne 125 hektároch vinohradov. Vo výrobnom procese v celom rozsahu využíva modernú technológiu riadeného kvasenia. Výsledkom dôsledne dodržiavaných technologických postupov sú maximálne vyvážené vína, ktoré majú nielen čistú vôňu s výrazným odrodovým charakterom, ale i sviežu a lahodnú chuť. Villa Vino Rača a.s., sa ako prvý slovenský producent vína môže pochváliť získaním ocenenia Značky kvality, ktorú jej v rámci Národného programu podpory domácich poľnohospodárskych výrobkov a potravín udelilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR na produkty Račianska frankovka a Veltlínske zelené, ktoré spĺňajú najprísnejšie požiadavky Európskej únie.

Najčítanejšie články »