vráble
TASR , 17. aug 2014

Vo vinárskej obci majú Národný salón destilátov

Mestečko Vráble dlhodobo patrí k vinárskym centrám Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Okrem iného dalo meno aj vinohradníckemu rajónu, do ktorého patrí 21 obcí.

História pestovania viniča vo Vrábľoch a okolí siaha hlboko do histórie. Podľa dochovaných písomných správ sa tu víno dorábalo aj v čase, keď oblasť v okolí mesta ovládali Turci. Tým museli miestni vinári platiť dane zo sudov i z muštu. Napríklad v roku 1553 platili Vráble Turkom za mušt 30 strieborných mincí, takzvaných akčí.

Podľa historika Jozefa Trubíniho sa vrábeľské víno spomína aj v súvislosti s vysviackou arcibiskupa Mikuláša Csákyho v roku 1752, na ktorej bolo osem sudov kvalitného vrábeľského vína. „Naozaj máme veľkú vinohradnícku tradíciu, ktorá siaha niekoľko storočí dozadu,“ hovorí s hrdosťou vrábeľský primátor Tibor Tóth. Ako pripomenul, aj v súčasnosti je v okolí Vrábeľ približne 600 vinárskych domov, takzvaných hajlochov. „U nás máme 80 percent bielych hrozien. Predovšetkým je to rizling vlašský, pričom ten najlepší získava na každoročnej výstave Cenu primátora.

Rozšírenou odrodou je tiež veltlín zelený a v poslednom čase sa začínajú opäť pestovať staré odrody, ako je semillon a ďalšie,“ vysvetľuje Tóth. V meste dnes aktívne pracuje Združenie vrábeľských vinohradníkov a Spolok ohajských vinohradníkov. Vďaka ich spolupráci s mestom sa podarilo upraviť a vybudovať vo viniciach cesty a postupne ich elektrifikovať. Pripravená je už aj dokumentácia na výstavbu vodovodu. K súčasnému vinárstvu vo Vrábľoch neodmysliteľne patrí aj aprílová výstava vín a septembrové vinobranie spojené s bohatým umeleckým programom. Pred niekoľkými desaťročiami fungoval vo Vrábľoch aj Národný archív vín, ktorý však postupne prestal plniť svoju funkciu a chátral.

Po tom, ako sa mestu podarilo budovu archívu získať do svojho majetku, začal opäť ožívať. „Dnes v ňom už archívne víno nie je, ale postupne ho zveľaďujeme a využívame ho na mnohé kultúrne akcie. Plánujeme v ňom vybudovať aj boxy, do ktorých si budú môcť vinári ukladať svoje víno, takže časom by mohol opäť slúžiť aj na akúsi archiváciu vín,“ hovorí primátor. K archívu vín vo Vrábľoch iba nedávno pribudol aj Národný salón destilátov. Pri jeho založení v ňom bolo uložených 23 vzoriek toho najlepšieho alkoholu z celého Slovenska. „Udialo sa tak za prítomnosti vedenia Rádu rytierov destilátov. Vrábeľský archív bude skladovať tie najlepšie destiláty zo Slovenska, ktoré doň pribudnú každý rok a okrem toho sa tu budú robiť aj výstavy a rôzne degustačné súťaže,“ dodal Tóth.

Najčítanejšie články »