CRNR , 26. mája 2011

WineFest prináša možnosť ochutnať legendárne vína

Beethovenova 3. symfónia či šampanské ruského cára. Aj takéto legendy ochutná Bratislava vďaka tohtoročnému WineFestu. V Starej tržnici je už všetko pripravené na najväčší festival vína na Slovensku, ktorý bude veľkým sviatkom pre všetkých naozajstných fajnšmekrov. Len počas tohto víkendu si totiž môžete siahnuť na legendy, ktoré sa inak držia za siedmimi zámkami a chránia doslova ako oko v hlave.

WineFest by WinePlanet je práve tým výnimočným miestom, kde môžete ochutnať až dve desiatky vzácnych ikonických vín.

Sú to skvosty, o ktorých aj my someliéri niekedy iba čítame a mnohé z nich som neochutnal ešte ani ja sám. Pre milovníkov vína je to naozaj výnimočná príležitosť mať tú česť napríklad s vínom, ktoré dostalo od renomovaného kritika Roberta Parkera plných 100 bodov. Alebo so špecialitou nazvanou podľa letnej pápežskej rezidencie, ktorá v sebe spája všetkých 13 odrôd povolených v oblasti Rhôny. Chýbať samozrejme nebude ani jubilujúca klasika, ktorú presne pred 50-timi rokmi vymyslela sama Madame Bollinger,“ prezrádza niečo o najväčších lákadlách someliér spoločnosti Corner Róbert Nagy.

Medzi vyvolenými samozrejme nechýba ani Gérard Bertrand a jeho Legend Vintage Maury – veľká ikona z roku 1929, z ktorej pôvodne vyrobených 795-tich fliaš sa do dnešného dňa zachovalo už len niekoľko desiatok. Ani víno jedinečné ako Beethovenova 3. symfónia – Eroica Riesling, ktorá vznikla len vďaka famóznemu spojeniu prestížneho vinárstva Chateau Ste. Michelle a nemeckého kráľa Rieslingu Ernsta Loosena. Za ďalšiu perličku – Cristal môže svet vďačiť ruskému cárovi Alexandrovi II. a jeho paranoji. Tak veľmi sa bál atentátu, že chcel vidieť ešte aj do fliaš, v ktorých mu servírovali šampanské. Louis Roederer si v roku 1875 s jeho rozmarmi dokonale poradil a zrodila sa legenda. Číra fľaša v zlatom celofáne, ku ktorej si mohol bežný smrteľník prvýkrát pričuchnúť až v roku 1945. Pre zmenu vo francúzskych farbách zasa bude jubilejný 5. ročník seniorskej someliérskej súťaže „Corner Sommelier Competition 2011 – France Trophy“, nad ktorou má záštitu Asociácia someliérov SR a víťazovi otvorí cestu na majstrovstvá sveta.

WineFest by Wineplanet je najväčší festival vína na Slovensku, ktorý sa uskutoční 27.-29. mája v bratislavskej Starej tržnici a na jedinom mieste spojí viac ako 60 popredných vinárstiev zo 14-tich krajín celého sveta. Okrem degustácií približne 400 druhov vína čakajú návštevníkov WineFestu aj zaujímavé odborné semináre, exkluzívna módna prehliadka slovenských návrhárov vo farbách vína, výstava exponátov aukčnej spoločnosti Soga, open air kaviareň Lavazza, čokoládovňa Amedei či čajovňa Dammann Fèrres.

Vstupenky za zvýhodnenú predpredajovú cenu 19 € ešte sú v predaji v sieti Ticketportal. V cene sú zahrnuté degustácie počas celého dňa. Ako darček získavajú návštevníci 20 % zľavu pri objednávke vína na mieste a kupón v hodnote 10 € pre nákup na www.wineplanet.sk. Vstupenka na mieste bude stáť 24 €.

Viac informácií o WineFeste nájdete aj na www.wineplanet.sk/winefest

Najčítanejšie články »