TASR , 09. júna 2009

Z červeného a bieleho vína ružový mok v EÚ vznikať nebude

Ružové víno miešaním červeného a bieleho moku v EÚ vznikať nebude. Po protestoch stiahla dnes Európska komisia svoj príslušný návrh z obehu.

Návrh EK rozhorčil predovšetkým vinárov vo Francúzsku. V ich radoch začalo dochádzať k vážnemu znepokojeniu. Tí tvrdili, že miešaním červeného a bieleho vína sa získava celkom iná výsledná kvalita než v prípade, keď sa nápoj vyrába tradičným a osvedčeným technologickým postupom. Na kvalitné ružové víno sa musia používať aj špeciálne odrody hrozna.

EK chcela odstrániť niektoré obmedzenia pre produkciu ružového vína, čím sa malo odstrániť určité znevýhodnenie európskych vinárov na svetovom trhu s týmto produktom. Tradične sa ružové víno získava z bobúľ červeného hrozna, ale pri jeho výrobe sa používa iná technológia.

Agrárna komisárka EÚ Mariann Fischerová-Boelová uviedla, že väčšina vinárov je proti výrobe ružového vína miešaním červeného a bieleho moku, lebo sa obávajú poškodenia svojej povesti. Komisárka dodala, že je vždy ochotná vypočuť si kvalifikované argumenty a riadiť sa nimi.

Členské štáty koncom tohto mesiaca rozhodnú o reforme európskeho vinárstva. Úvahy o zmenách v ňom sa rozvinuli v minulom roku, ale z návrhu, o ktorom rozhodnú členské štáty sa pasáž o výrobe ružového vína vypustila. Informovala o tom agentúra DPA a internetová stránka eurokomisárky Fischerovej-Boelovej.

Najčítanejšie články »