MUDr. Martin Mráz , 30. Jun 2004

Z degustácie vín spoločnosti Vinotéka Peter Podola Kopčany

Košická Vinotéka Félix usporiadala 18. mája 2004 degustáciu vín ročníka 2003 z produkcie spoločnosti Vinotéka Peter Podola Kopčany. Boli sme zvedaví, pretože spoločnosť získala v poslednom období množstvo prestížnych ocenení n

Košická Vinotéka Félix usporiadala 18. mája 2004 degustáciu vín ročníka 2003 z produkcie spoločnosti Vinotéka Peter Podola Kopčany.
Boli sme zvedaví, pretože spoločnosť získala v poslednom období množstvo prestížnych ocenení na domácich vinárskych fórach a u klienta boduje predovšetkým dobrým pomerom kvalita/cena. A skutočne, zo 6 prezentovaných vzoriek z vinohradov Strekovského a Štúrovského rajónu všetky stáli za to. Šampiónom večera sa stal akostný Cabernet Sauvignon zo Strekova, z bielych vín najviac oslovil kabinetný Muškát Moravský zo susednej Mužle.
Degustácia štartovala vzorkou Veltlínskeho zeleného z ročníka 2003 s predikátom neskorý zber. Víno získalo zlatú medailu na tohtoročnom Vino Tirnavia a oslovilo iskrivou žlto-zelenou farbou a vôňou lipového medu. Chuť o čosi zaostávala za mladým buketom, mok pôsobil ľahším sviežim dojmom s vyššou kyselinkou a peknou ovocnosťou. V pozadí sa našlo i za hrsť pre veltlín typických horkých mandlí. Pre prvú vzorku 2,5 pohárika.
Netradične prívlastkový, kabinetný muškát moravský z ročníka 2003 zaujal v ten večer z bielych vín asi najviac. Zlatisté nuansy, navoňaný v bukete, po kvietkoch a korení, v chuti typický, s robustnejším telom elegantnej horčinky na pozadí žltých melónov a hrušiek. Zaslúžene 3,5 pohárika.
Tramín červený, výber z hrozna bol akýsi hanblivý, snáď rafinovaný. Len po dlhom maznaní odkryl čosi zo svojej krásy. A krásny veru bol, už zlatožltá farba s karamelovým nádychom pôsobila nesmierne impresívnym dojmom. Navyše, víno malo staroružový lesk, presne taký, ako bobule zrelého tramínu. Vôni presvedčivo vládlo prezreté ovocie, šupky žltých jabĺčok, možno štipka korenia. Tú sa dalo nájsť i v ťažšej chuti vína. Pre tramín v ten večer 3 poháriky.
Vynikajúcim bielym mokom bola Pálava, výber z hrozna, ročník 2003. Víno zaradené podľa množstva zvyškového cukru medzi polosladké bodovalo i na Vinoshow v Bojniciach odkiaľ si nedávno odnieslo zlato. Navoňanému kvietkovo-ovocnému moku naozaj nebolo čo vytknúť. Ťažké alkoholické (13,8 obj. %) víno s tónmi žltého ovocia si nepochybne nájde svojich obdivovateľov. 3,5 pohárika, rovnako ako moravský muškát.
Degustáciu červených vzoriek otváral Cabernet Sauvignon, po ňom prišla na rad Frankovka modrá. Už tradične vynikajúci strekovský Cabernet Sauvignon od Petra Podolu sa stal absolútnym šampiónom večera, míňal sa veru rýchlo. Rubínovo-granátová farba s mladým purpurovým meniskom, buket kassisu, lesných plodov a egrešovej kôry, chuť lesných bobúľ a egrešov, tieto atribúty zaručili vínu 4 poháriky pri senzorickom hodnotení. Navyše dobre stavané telo s mohutnou kyselinkou v harmónii s rovnako intenzívnou trieslovinkou predurčujú tento mok na dlhodobú archiváciu. Škoda len korku, pre túto príležitosť by sa hodil i o čosi kvalitnejší, rovnako ako fľaša z tmavého skla. I napriek tomu náš šampión so 4 pohárikmi.
Na záver príjemná frankovka modrá s prívlastkom neskorý zber. Typická rubínová farba, buket višní a jahôd, v chuti vyššia kyselinka a tóny červeného bobuľového ovocia. Na mladú frankovku pekné víno. Dali sme mu 3 poháriky.
A propos, na degustácii chýbali 2 výborné mladé moky od, rovnako mladého, Petra Podolu. Alibernet 2003 ešte nebol nafľašovaný v dostatočnom množstve, preto sa na ochutnávke neobjavil. Víno však už viackrát vysoko bodovalo na tohtoročných domácich súťažiach. Nuž a výborné Svätovavrinecké sa z pultov vinotéky akosi rýchlo vytratilo. Ešte predtým sme ho však prechutnali za Vás.
Granátová farba so svietivým staroružovo-purpurovým meniskom, na svätovavrinecké pomerne intenzívna. Opulentný buket slivkového koláča posypaného škoricou núti toto víno čo najskôr ochutnať. Na jazyku šťavnaté bobule záhradného ovocia s ihravou kyselinkou zanechávajú na toto víno vskutku pekné reminiscencie.
Slovo na záver. Večer patril malému výrobcovi zo západného Slovenska, ktorý si kvalitou a poctivosťou svojich mokov určite získal nejedného z prítomných nadšencov. A navyše, za príjemnú cenu…
Na Vaše zdravie!

Hodnotenie je zostavené na základe subjektívnych preferencií autora.

Najčítanejšie články »