Mgr. ADELA DEMEKOVÁ , 08. aug 2008

Zaujať vlastným vínom

Hoci sa na prvý pohľad zdalo, že víno na tohtoročnom viedenskom medzinárodnom veľtrhu GAST & VINOVA (presnejšie, Alles für den Gast a Vinova) hrá vedľajšiu rolu popri záplave pečív, salám, mias, šalátov, zákuskov a iných lahôdok, bol to len optický klam.

V hlavnej hale bolo len niekoľko stánkov zo strednej a južnej Európy, zato vo vedľajšej „vínnej ulici“ na desiatkach stolov čakali skromne, takmer bez reklamy, na degustátorov i obchodníkov rady fliaš najlepších značiek. Vína, samozrejme, zaberajú menšiu plochu než, povedzme, pult s elektrickými vokmi, kde sa smažia rozváňajúce špeciality, do čoho hrá ohlušujúca hudba.

Práve zomletá káva tiež rozvoniava široko-ďaleko… Pozornosť odvádzal aj priemyselný tovar, súvisiaci s hotelierstvom – masážne vane, obliečky, uteráky, ale aj konfekcia. Skrátka, iba víno si bolo treba nájsť a skloniť sa k nemu…. Tohtoročnou novinkou bol v rámci spomenutých dvoch veľtrhov ešte tretí – Food & Beverage, odborný veľtrh regionálnych špecialít. Konalo sa mnoho seminárov, školení, všakovakých súťaží a návštevníci mohli ochutnávať… Pravda, veľtrhy majú vždy predovšetkým úlohu predstaviť produkty a uzavrieť kontrakty, o tom hovoriť je ešte predčasné. Ťažko charakterizovať vínnu ponuku – každý prišiel s tým najlepším. Francúzi so slávnym Chateauneuf du Papp, Taliani s poetickým Orlandom, Gréci s božským vínom Olympus spod rovnomennej antickej svätyne…

Samozrejme, najviac boli zastúpené nemecké a rakúske vína tradičných značiek Priťahovali aj exotické vína z Južnej Afriky (Babylons Toren) , Argentíny – Patagónie (zmesky najznámejších odrôd), Cypru (Komandaria)… Väčšina vystavovateľov prezentovala aj biovína. Prítomné boli aj nové štáty Európskej únie – aj Česká republika s biovínom, Maďarsko s tokajským, ale predrali sa sem aj kandidáti, Bulharsko (ktoré už má vínnu predajňu vo Viedni) s Čergou bielou, rosé i červenou, ba aj Rumunsko… Teda takmer všetky krajiny okrem Poľska, samozrejme, ktoré nie je vinárskou krajinou a – Slovenska, ktoré sa prezentovalo iba potravinami… Škoda.

Vinári by sa mali viac zomknúť a vynútiť si podporu štátnych orgánov. Pravda, návštevníkov zo Slovenska bolo dosť. Koncom apríla by sa mali zmeniť podmienky pre vystavovateľov – treba teda sledovať webové stránky Ministerstva pôdohospodárstva SR. Nuž, uvidíme…. Jedno zovšeobecnenie však možno predsa len vysloviť – každá krajina sa usilovala okrem svetových odrôd predstaviť svoje vlastné. Lebo len tak možno zaujať pri veľkej konkurencii. To by mala byť azda i naša cesta. Viem si tu celkom dobre predstaviť napríklad naše tokajské, novšie vína Devín, Miliu, ale aj iné, tradičné značky.

Najčítanejšie články »