TASR , 29. okt 2008

Zbierajú tokajské odrody hrozna

Z približne 470 hektárov vinohradov tokajských odrôd zbierajú hrozno v tomto roku vinohradníci a vinári v slovenskej časti Tokajskej oblasti na juhu Trebišovského okresu. Zber sa začal podľa odporúčania samosprávnej komisie vinohradníkov v polovici októbra a potrvá do konca novembra.

„Máme veľmi dobrú jeseň s rannými hmlami a slnečnými dňami a je dobrý potenciál na tvorbu cibéb, čo sú bobule napadnuté ušľachtilou plesňou. Je len otázka, či nám počasie vydrží do konca novembra,“ uviedol pre TASR konateľ najstaršej súkromnej spoločnosti na výrobu tokajského vína Jaroslav Ostrožovič.

Aj keď cukornatosť hrozna nie je vysoká, pohybuje sa na úrovni 16 – 17 stupňov, očakávajú vinári v Tokajskej oblasti dobrý rok. Ostrožovič informoval, že problém nebude s výrobou akostných odrodových vín furmint, lipovina a muškát žltý, čo sa však týka klasického tokajského vína, je potrebné počkať na vývoj počasia. Pripomenul, že „tlak“ chorôb viniča bol tento rok výrazný, ale podľa úrovne starostlivosti a ochrany je rôznorodosť vinohradov obrovská.

Veľkopestovatelia a výrobcovia tokajského zo združenia Tokaj Regnum už začali aj nákup hrozna od malopestovateľov, pričom nákupné ceny sa odvíjajú od cukornatosti. Popri vlastných pracovníkoch pomáhajú pri zbere aj sezónni robotníci.

Ostrožovič informoval, že celkove je na Zemplíne v zmysle vinárskeho zákona 907 hektárov tokajských viníc, z ktorých sa však reálne využíva na pestovanie len 470 hektárov. Zvyšok výmery leží úhorom, čo je podľa neho výsledkom veľkého rozdrobenia pôdy v Tokajskej oblasti a vysokého počtu neznámych vlastníkov. Pri súčasnom stave vlastníckych vzťahov podľa Ostrožoviča intenzívna obnova vinohradov stagnuje a súkromní pestovatelia nechcú investovať do zakladania nových viníc. Za ostatné dva až tri roky vysadili vinohradníci v našej časti Tokajskej oblasti len približne 40 hektárov nových viníc v Malej Tŕni a vo Viničkách.
Tvrdenia maďarských pestovateľov, že Slovensko urobilo málo preto, aby vznikla spoločná Tokajská vinárska oblasť, Ostrožovič odmieta. Podľa jeho názoru maďarskej strane nevyhovuje, že SR nenaplnila všetky jej predstavy, hlavne o výmere tokajskej oblasti. „Naša výmera je stanovená od 50. rokov minulého storočia. Je zakotvená vo vinárskom zákone na základe dlhodobých vedeckých poznatkov bratislavského Výskumného ústavu vinohradníckeho, ktorého pracovníci pôsobili priamo v oblasti od roku 1924 až do 80. rokov a vyšpecifikovali jednotlivé hony,“ hovorí Ostrožovič.

V súčasnosti pôsobí v slovenskej časti Tokajskej oblasti, ktorú vymedzujú katastre obci Čerhov, Veľká a Mala Tŕňa, Černochov, Bara, Slovenské Nové Mesto a Viničky, osem oficiálnych pestovateľov a výrobcov tokajského vína. Tí založili združenie Tokaj Regnum. Aj keď je na Zemplíne aj veľa drobnopestovateľov tokajského hrozna, na značku tokajské víno, ktorému hovoria aj víno kráľov a kráľ vín, má právo len združenie.

Ostrožovič odmieta názory, že malopestovatelia sú týmto opatrením v nevýhode. „Veľkosť výmery nehrá úlohu a členom združenia sa môže stať každý, pokiaľ pôsobí oficiálne a dodržiava všetky parametre a zákony pri výrobe tokajského vína“, dodal Ostrožovič.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Najčítanejšie články »