JZ , 20. jan 2017

Radikálni francúzski vinári opäť útočili na španielske víno

V regióne Languedoc-Roussillon na juhu Francúzska sa tento týždeň uskutočnilo niekoľko protestných útokov namierených proti dovozu španielskeho vína. Na udalosti reagovalo Španielske veľvyslanectvo v Paríži.

V južnom Francúzsku sa začiatkom týždňa odohralo niekoľko incidentov spojených s vinárskym biznisom. Francúzski vinári na diaľnici v regióne Languedoc-Roussillon vyprázdnili nákladné auto plné španielskeho vína a zablokovali depo používané dcérskou spoločnosťou supermarketu Carrefour, ktorá toto víno dováža.

Ďalší incident sa odohral južne od mesta Narbonne v rovnakom regióne. Približne 10 francúzskych vinárov patriacich do radikálnej skupiny CAV (CRAV) rozlialo na parkovisku pred nákupným centrom 25 tisíc litrov španielskeho vína.

Podobnú akciu v regióne Languedoc Rusillon uskutočnili nahnevaní francúzski vinári aj v apríli minulého roka. Dôvodom útokov bol rovnako protest proti dovozu lacného vína zo Španielska. Francúzski vinári sa dlhodobo sťažujú na nízke ceny španielskej konkurencie a neváhajú v rámci protestu využívať radikálne akcie.

Na nedávne udalosti reagovalo Veľvyslanectvo Španielskeho Kráľovstva v Paríži, ktoré zaslalo oficiálnu sťažnosť francúzskemu ministrovi zahraničia. Keďže sa nejedná o ojedinelý útok, španielska strana v priebehu týždňa podnikla viaceré závažnejšie kroky. Veľvyslanec Ramón de Miguel požiadal francúzskych ministrov vnútra a poľnohospodárstva o pomoc v snahe predísť podobným útokom.

Oficiálne autority oboch krajín tieto kroky odsudzujú a tvrdia, že aj malí francúzski vinári musia akceptovať konkurenciu z ostatných krajín EÚ. Francúzski vinári sa zasa bránia napríklad tým, že nižšie daňové zaťaženie v Španielsku robí súťaž nespravodlivú.
Zdroje: Euractiv.com, Decanter.com, Spanishwine.com
Foto: Decanter.com

Najčítanejšie články »